Vladimír Černík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Černík
Vladimír Černík.jpg
Narození9. července 1917
Roudnice nad Labem
Úmrtí2. dubna 2002 (ve věku 84 let)
Palm Beach
Povolánítenista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Černík (9. července 1917 Roudnice nad Labem2. dubna 2002 Palm Beach, Florida) byl amatérský tenista a člen československého daviscupového týmu v letech 1945–1949. S Jaroslavem Drobným v něm drželi rekord jako nejlepší deblový pár s jedenácti výhrami, než byli překonáni šestnácti vítězstvími Berdycha se Štěpánkem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl nejmladší ze tří sourozenců. Vyrůstal bez otce, který padl za první světové války. Při účasti na tenisovém turnaji v Gstaadu v létě 1949 byli společně s Jaroslavem Drobným vystaveni útoku komunistické moci, když byli vyzváni k okamžitému odstoupení z turnaje v Gstaadu a k návratu domů. Protože cítili, že by již nemohli cestovat a chtěli i nadále hrát tenis, rozhodli se 15. července 1949 k emigraci. V Československu tak zůstala Černíkova manželka ze synem, kteří se za ním již nedostali. Bratr Rudolf, důstojník, byl propuštěn z armády a 10. ledna 1950 zatčen a odsouzen k mnoha letům vězení.[1]

Pro oba tenisty nebylo po emigraci snadné získat občanství, které by jim oběma umožnilo hrát mezinárodní tenis. Společně přiletěli do Austrálie, ale jelikož jim vláda nedala australskou příslušnost, aby mohli hrát, tak Drobný odletěl na pozvání krále Farúka I. do Egypta a Černík zůstal nějaký čas v Austrálii. Poté přesídlil do USA, kde v letech 1957–58 vedl tenisový tým University Carolina. Podruhé se oženil. Zemřel v Palm Beach na Floridě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠŤASTNÝ, Petr. Rozhovor týdne: Rudolf Černík. Dobrý den, Slovácko. 31. března 1997, čís. 13. Dostupné online [cit. 2009-12-07].