Virgilio Noe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Virgilio Noe
Narození 30. března 1922
Bereguardo
Úmrtí 24. července 2011 (ve věku 89 let)
Řím
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Znak kardinála Noe

Virgilio kardinál Noe (30. března 1922 Zelata di Bereguardo24. července 2011 Řím) byl italský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Pocházel z okolí Pavie na severu Itálie. Kněžské svěcení přijal po studiích v Pavii roku 1944 a poté pracoval v pastoraci s mládeží. Potom byl určen pro akademickou dráhu a odešel do Říma, kde na Papežské univerzitě Gregoriana studoval dějiny církve. Po návratu do rodné diecéze přednášel v místním semináři a byl v čele diecézní liturgické komise. V roce 1964 odešel opět do Říma, aby pracoval ve stálé radě Italské biskupské konference. Vyučoval zde rovněž liturgiku na Papežském institutu Anselmianum. Roku 1970 byl jmenován papežským ceremonářem. Vykonával rovněž funkci zástupce sekretáře Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

Roku 1982 se stal sekretářem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti a současně byl jmenován arcibiskupem. Biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 6. března téhož roku. Roku 1989 pak přešel do administrativy městského státu Vatikán. Plnil také funkci předsedy Svatopetrské huti (konzervátorských dílen baziliky sv. Petra), a dále generálního vikáře městského státu Vatikán.

Při konzistoři 28. června 1991 byl jmenován kardinálem. Na své funkce rezignoval vzhledem k věku v dubnu 2002.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]