Vila dr. Náhlovského

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vila dr. Náhlovského
pohled od západu
pohled od západu
Základní informace
Sloh moderna
Architekt Dušan Jurkovič
Výstavba 19071908
Stavebník JUDr. Jan Náhlovský a Luisa Náhlovská
Další majitelé ČSR
Současný majitel soukromí majitelé–dědici
Poloha
Adresa Suchardova 4/284, Praha 6-Bubeneč, ČeskoČesko Česko
Ulice Suchardova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40464/1-1471 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila dr. Náhlovského v Praze se nachází v Suchardově ulici č. 4, čp. 284, v Praze 6 – Bubenči, zahrada u domu je obrácena do ulice U Vorlíků. Rodinnou vilu pro právníka, spoluzakladatele Československého statistického úřadu, JUDr. Jana Náhlovského a jeho ženu Luisu, navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič v roce 1907. Vila se zahradou je zapsána v seznamu kulturních památek ČR a chráněna jako nemovitá památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Architekt Jurkovič byl známý svou zálibou v lidové architektuře a folklorních motivech, současně byl ale ovlivněn i tradicí anglického rodinného domu. Vzhledem k charakteru navrhované stavby a jejímu umístění v městské čtvrti, se inspiroval tentokrát rezervovaným britským stylem, známým např. z tvorby skotského architekta Charlese Mackintoshe.[2] Vznikla tak modernistická stavba s lidovými prvky, při jejímž vzniku byly použity moderní konstrukční materiály. Stavbu, včetně řemeslných prací a úpravy zahrady, provedl pražský stavitel Jan Pacl v letech 1907–1908.

Charakter a popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Půdorys stavby je obdobný jako u vlastní vily Dušana Jurkoviče v Brně. Početné arkýře a lodžie, umístěné po obvodu stavby, dodávají vile romantizující ráz rodinného bydlení. K lidovému stavitelství odkazuje předsunutý vstup a barevné ornamentální detaily. Nad sedlovou střechu vystupuje převýšený střední trakt, zakončený štítem s oblými liniemi.

Ústředním prostorem interiéru domu je patrová schodišťová hala s krbem. Přízemí bylo, podle přání stavebníka, vyhrazeno společensko–reprezentativním prostorám, tvořeným vstupní halou s dřevěným kazetovým stropem, salonem, jídelnou a knihovnou. Jídelna s klenbou nad stolem a lavicemi sousedila s kuchyní, umístěnou při severním nároží. V patře byly navrženy soukromé prostory, ložnice a koupelna.

Podle požadavků doby byl dům vybaven ústředním topením, teplou a studenou vodou, elektrickým i plynovým světlem. Architekt Jurkovič původně navrhl i vnitřní zařízení vily, včetně nábytku, ale tento projekt nebyl realizován.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Současní majitelé získali vilu v dědickém řízení a užívají ji k bydlení. Vlastními prostředky, ve výši několika miliónů Kč, opravili střechu a fasádu a připravovali opravu oken a dveří. V roce 2009 získali, jako první, prostřednictvím městské části Praha 6, památkový grant s finančním příspěvkem 900 tisíc Kč, určený k motivování vlastníků památkově chráněných objektů k jejich ochraně.[3] Díky tomu se podařilo dokončit vnější opravy domu a úpravu zahrady včetně zahradního altánu, ke spokojenosti majitelů vily i pracovníků památkové péče.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-14]. Identifikátor záznamu 152534 : Vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. OULICKÝ, Jiří. Jurkovič nestavěl jen na Pustevnách nebo v Luhačovicích, ale i v Praze [online]. Hospodářské noviny, 2010-11-11 [cit. 2013-03-12]. Dostupné online. 
  3. Památkový grant Prahy 6 dostane Náhlovského vila[nedostupný zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VEVERKA, Přemysl a kol. Slavné pražské vily. Praha: Foibos, 2004. 188 s. ISBN 80-7037-128-5. S. 38–39. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]