Video asistent rozhodčího

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Video asistent rozhodčího (VAR) (anglicky: Video assistant referee) je fotbalový asistent rozhodčího, který přezkoumává rozhodnutí hlavního rozhodčího s použitím video záznamu a sluchátka s mikrofonem pro komunikaci. V roce 2018 byl systém VAR zapsán do Pravidel hry Mezinárodního fotbalové asociace pravidel (IFAB) po otestování v řadě významných soutěží. V rámci mistrovství světa byl systém VAR poprvé nasazen na Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Moskvě.[1]

Popis VAR v rámci MS ve fotbale 2018[editovat | editovat zdroj]

Dedikovaný tým video asistent rozhodčích sestává z hlavního VAR a tří asistentů VAR, kteří se nachází ve Video operační místnosti (Video Operating Room – VOR) v Mezinárodním vysílacím centru v Moskvě. VAR rozhodčí mohou mluvit s hlavním rozhodčím pomocí vláknového radio systému, který je využíván i pro přenos záznamu z 33 vysílacích (broadcast) kamer a 2 vyhrazených offsite kamer do VOR.

8 z těchto kamer používá super-slow motion záznam a 4 kamery ultra-slow motion záznam. Ve vyřazovací fázi turnaje přibyly další 2 ultra-slow-motion kamery.

Představa je taková, že každý VAR sleduje různý kamerový záznam a informuje rozhodčí o jakýchkoli chybách nebo přehlédnutých incidentech, případně tehdy, když rozhodčí požádá o asistenci.[2]

Konečné rozhodnutí je pak vždy na hlavním rozhodčí, který v případě pochybností dlaněmi nakreslí imaginární monitor a odběhne se podívat na opakovaný záběr.[3]

Případy přezkoumání[editovat | editovat zdroj]

Přezkoumány mohou být čtyři případy:

  • Góly – zda při nich nedošlo k porušení pravidel
  • Pokutové kopy – rozhodnutí o nařízení pokutového kopu
  • Bezprostřední udělení červené karty (vyloučení kvůli udělení druhé žluté karty se nepřezkoumává)
  • Chybná identita hráče při udělování červené nebo žluté karty

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní fotbalová asociace pravidel (IFAB), orgán, který stanovuje pravidla hry, schválila použití video rozhodčího v testovacím režimu během její Výroční valné hromady v roce 2016.

Přímo v utkání začal být VAR systém testován v srpnu 2016 v zápase Americké fotbalové ligy (United Soccer League) mezi dvěma náhradními týmy v rámci Major League Soccer, společné nejvyšší profesionální fotbalová ligy v USA a Kanadě.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Během finále Mistrovství světa ve fotbalu klubů 2016 v Japonsku, kdy došlo k prvnímu zkušebnímu nasazení VAR v mezinárodní klubové soutěži, Zinedine Zidane, trenér Realu Madrid označil systém za zdroj zmatku.

Použití video technologie na Poháru Konfederace 2017 bylo kritizováno po několika sporných momentech, poté, co byl systém VAR zapojen do turnaje, kde byl obviněn z "vytváření stejného množství zmatků, jako jednoznačných rozhodnutí".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Video assistant referee na anglické Wikipedii.

  1. VAR at the 2018 FIFA World Cup™. Football Technology [online]. [cit. 2018-06-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MCCASKILL, Steve. World Cup 2018 Technology: Five Innovations To Watch Out For In Russia. Forbes. Dostupné online [cit. 2018-06-19]. (anglicky) 
  3. MS 2018 - Fotbal | Vypukne velká fotbalová revoluce. Mistrovství světa ve znamení záznamů. iDNES.cz [online]. 2018-06-13 [cit. 2018-06-19]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]