Anglický luk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Velšský luk)
Skočit na: Navigace, Hledání
English yew longbow
Anglický tisový luk

Anglický luk, nazývaný také velšský luk (anglicky longbow), je druh středověkého dlouhého luku o délce až 1,8 m. Velšský luk byl užíván Angličany a Velšany jako zbraň lovecká i bojová.

Dlouhý luk používaný Angličany byl velice efektivní zbraní za stoleté války, zvláště pak v jejích počátcích v bitvě u Sluys (1340), Kresčaku (1346), a Poitiers (1356), a v patrně neslavnější bitvě u Azincourtu (1415). Poté byli angličtí lučištníci již méně úspěšní, utržili ztráty v bitvě u Verneuil (1424), později byli na hlavu poraženi v bitvě u Patay (1429), kde na ně bylo zaútočeno dříve, než mohli zabezpečit svá obranná postavení. Termín „anglický“ či „velšský“ je užíván k odlišení luků užívaných Angličany, navzdory faktu, že takřka identické luky byly užívány po celé severní a západní Evropě; značná část tisového dřeva na výrobu luků byla do Anglie importována ze Španělska nejméně již od 14. století.

Luky z Mary Rose[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dlouhý luk, pocházející z Anglie, nalezený v Somersetu, je datován do roku 2665 př. Kr. Nedochovaly se žádné luky pocházející z období jejich největšího rozšíření (cca 1250–1450), patrně proto, že se spíše zlomily nebo zeslábly a byly nahrazovány, než by se dědily napříč generacemi. Z období renesance se však zachovalo více než 130 luků. Více než 3500 šípů a 172 luků bylo vyzvednuto z vraku Mary Rose, lodi z flotily Jindřicha VIII., která se potopila u Portsmouthu roku 1545.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku English longbow na anglické Wikipedii.

  1. Achers Review

Souvisejicí články[editovat | editovat zdroj]