Van Jacobson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Van Jacobson
Van Jacobson.jpg
Narození 1950 (68–69 let)
Alma mater University of Arizona
Ocenění Cena SIGCOMM (2001)
IEEE Koji Kobayashi Computers and Communications Award (2002)
Internet Hall of Fame (2012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Van Jacobson (* 1950) je americký informatik.

Je jedním z primárních přispěvatelů TCP/IP protokolu, který je technologickým základem dnešního internetu. Je proslulý svými průkopnickými činy v oblasti síťové optimalizace.

Připojil se k PARC jako vývojový společník v srpnu roku 2006 a také slouží jako vedoucí vědec pro Packet Design v přilehlém komplexu Xeroxu. Před tím byl vedoucí vědec v Cisco Systems a vedoucí skupiny v Network Research Group v Lawrence Berkeley Laboratory.

Jacobson je nejvíce znám prací v optimalizaci IP, z přepracování TCP/IP vznikl kontrolní algoritmus (Jacobsonův algoritmus), který lépe zvládal zahlcení. Uvádí se[kdo?], že tímto zachránil internet před kolapsem v letech 1988—1989. Velmi známý je i jeho princip komprese IP datagramů označovaný jako TCP/IP Header Compression protocol popsaný v RFC 1144 (používal se zejména na pomalých sériových linkách). Dále spolupracoval na několika síťových diagnostických nástrojích, jako je traceroute, pathchar a tcpdump.

Za svoji práci dostal v roce 2001 ACM SIGCOMM Award, v roce 2003 IEEE Koji Kobayashi Computers and Communications Award a byl také v roce 2006 zvolen do National Academy of Engineering.

V lednu 2006 na Linux.conf.au Jacobson prezentoval RFC 1144 („Another idea about network performance improvement“).

Jacobson prodiskutovával své nápady na Content-centric networking i srpnu 2006 jako součást Google Tech Talks, což je jeho současné zaměření práce v PARC.