Valgejõgi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Valgejõgi
Tok Valgejõgi
Tok Valgejõgi
Základní informace
Délka toku85 km
Plocha povodí453 km²
Průměrný průtok3,5-4,0 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
Estonsko
Úmoří, povodí
Estonsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valgejõgi (estonsky doslova „Bílá řeka“; na horním toku zvána též Piisupi jõgi) je řeka na severu Estonska, která vytéká z Porkunského jezera v Pandiverské vysočině a vlévá se na území města Loksa do Harského zálivu, jedné z postranních zátok Finského zálivu, který je součástí Baltského moře.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Valgejõgi postrádá významné přítoky. Její povodí je protáhlé a úzké, dominují mu lesy a mokřady (více než 2/3 celkové plochy).[1] Zemědělsky využitelná půda je soustředěna v pravé horní části povodí, zatímco lesy dominují ve střední a nižší části, kde řeka hraničí s přírodní rezervací Põhja-Kõrvemaa a protéká přes národní park Lahemaa. Město Loksa (při ústí řeky) a Tapa (přibližně 17 km od pramene) jsou jedinými většími sídly na této řece.

Nõmmeveský vodopád[editovat | editovat zdroj]

19 km od delty proti proudu řeky se vodní tok přelévá přes okraj Baltsko-ladožské terasy (tzv. Baltský klint), čímž poblíž vesnice Nõmmeveski tvoří vodopád[2] padající do několik desítek metrů hlubokého a pár stovek metrů dlouhého kaňonu. Vodopád i kaňon jsou populární turistickou destinací národního parku Lahemaa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Applying contingent valuation to the restoration of salmon migration along the Valgejõgi River [DOC]. [cit. 2008-11-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-22. 
  2. Lahemaa National Park [HTML]. [cit. 2008-11-12]. (Estonica). Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]