Valgaš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Valgaš
Narození5. století
Úmrtí488
OtecJazdkart II.
MatkaDiang of Persia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valgaš byl perský velkokrál z rodu Sásánovců vládnoucí v letech 484488. Jeho otcem byl král Jazdkart II. (vládl 439457), bratry králové Hormizd III. a Péróz I.

Valgaš přebíral vládu v zemi za mimořádně svízelných podmínek, způsobených porážkou krále Péróze I. ve válce s Hefthality. Zdá se, že to byl panovník spíše slabý, stojící pod silným vlivem perských velmožských rodin. K nejdůležitějším opatřením jeho vlády patřilo uzavření míru s Hefthality, jimž Peršané museli od nynějška platit tribut, a vyhlášení náboženské tolerance vůči arménským křesťanům.

Hlavní osobou u dvora byl v této době Zarmihr z rodu Kárů, známější pod jménem Sóchrá, který měl hodnost místokrále v Sístánu. Druhým vlivným předákem byl Šápúr z rodu Mihránů ovládající oblast kolem města Raj. Mezi těmito muži panovala značná osobní rivalita a neklidnou situaci v zemi ještě umocňovaly mocenské aspirace synů krále Péróze, Kaváda a Zaréa.

Valgaš se udržel na trůně do roku 488 a není jasné, zda zemřel přirozenou smrtí, či byl svržen při převratu organizovaném princem Kavádem a podporovaném Hefthality a Sóchrou.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1990. viii, 155 s. ISBN 3-534-07826-8. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Péróz I.
Znak z doby nástupu Perský král
484488
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kavád I.