Výraz (programování)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Výraz (anglicky expression) v programovacích jazycích je kombinací jedné nebo více explicitních literálů, konstant, proměnných, operátorů a funkcí, které programovací jazyk interpretuje (podle pravidel priority a asociativity) a vyhodnocuje (ve stavovém prostředí „vrací“). Tento proces se jako u matematických výrazů nazývá vyhodnocování. Vrácená hodnota může být různých typů, například numerická, řetězcová nebo logická.

Například 2+3 je aritmetický výraz, který lze v programu vyhodnotit již při překladu jako číslo 5. Jméno proměnné je výraz, protože označuje hodnotu v paměti, takže y+6 je výraz. Příkladem relačního výrazu je 4≠4, který se vyhodnotí jako nepravda[1][2].

V jazyce C a většině jazyků z něj odvozených, volání funkce s návratovým typem void je povolený výraz typu void.[3] Hodnoty typu void nemohou být používány, takže hodnota takového výrazu je vždy zahozena.

V mnoha programovacích jazycích může mít funkce a tedy i výraz obsahující volání funkce vedlejší účinky. Výraz s vedlejšími účinky normálně není referenčně transparentní. V mnoha jazycích (například C++) existuje příkaz tvořený výrazem zakončeným středníkem (;). Implementace musí výraz vyhodnotit kvůli vedlejším účinkům, ale výsledek bude zahozen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Expression (computer science) na anglické Wikipedii.

  1. Javascript výrazy, Mozilla [online]. [cit. 2009-07-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-09. 
  2. [cit. 2009-07-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-09. 
  3. ISO/IEC 9899:1999 část 6.3.2.2 [online]. [cit. 2009-08-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]