Výnos na akcii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Výnos na akcii známý spíše jako EPS - Earnings Per Share je definován jako výnos za počáteční investici do dané akcie.

Část zisku společnosti přidělená na každou nesplacenou akcii kmenových akcií. Zisk na akcii slouží jako ukazatel ziskovosti společnosti. Ve Spojených Státech Amerických je to jedna z hodnot, kterou musí akciové společnosti pravidelně reportovat.

Výpočet EPS[editovat | editovat zdroj]

Výnos na akcii neobsahuje dividendy.

Výnos na akcii (Základní vzorec)

Při výpočtu je přesnější použít vážený průměr počtu akcií v oběhu v průběhu funkčního období podávání zpráv, protože počet kmenových akcií v oběhu se může v průběhu času měnit. Nicméně, zdatové zdroje někdy pro zjednodušení výpočtu využívají počet akcií v oběhu na konci období.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Zisk na akcii je obecně považován za jeden z nejdůležitějších faktorů při stanovení ceny akcií. Je také hlavní složkou používanou k výpočtu poměru cena/zisk.

Předpokládejme, že společnost má čistý příjem ve výši 25 milionů dolarů. Pokud společnost vyplácí 1 milion dolarů na přednostní dividendy a má 10 milionů akcií první polovinu roku a 15 milionů akcií za druhou polovinu, EPS je . Za prvé, 1 milion dolarů se odečítá z čistého zisku, zůstane tedy 24 milionů dolarů. Vážený průměr akcií v oběhu (0.5 x 10M + 0.5 x 15M = 12,5 m).

Důležitým aspektem EPS, který je často ve výpočtu ignorován, je vlastní kapitál, který je nutný pro generování zisku (čistého příjmu). Dvě společnosti by mohl mít stejné EPS čísla, ale dalo by se to s menším vlastním kapitálem (investicí). Investoři tak musí být vědomi manipulace s výdělkem, který bude mít vliv na kvalitu zisku. Je důležité, aby se nespoléhali na jediné finanční opatření, ale aby je používali ve spojení s analýzou výkazů a jiných opatření.