PEG poměr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

PEG poměr, tedy P/E poměr porovnaný vůči růstu (angl. Growth), z toho PEG, je oceňovací metrika neboli finanční klasifikátor, který popisuje vztah mezi cenou akcie, výnosem generovaným na akcii (EPS) a očekávaným růstem dané společnosti.[1]

Obecně je P/E poměr vyšší pro společnosti s vyšším růstem. Tudíž by použití P/E poměru při evaluaci poškodilo tyto společnosti. Byly by vůči ostatním nerůstovým nadceněné. Předpokládá se, že poměr vzniklý podělením P/E výnosovým růstovým koeficientem je daleko lepší při oceňování společností s různou mírou růstu.

PEG poměr je označován jako vhodná aproximace, tedy nejedná se o žádné exaktní číslo. Tato metrika byla zpopularizována knihou Petera Lynche „One Up on Wall Street“,[1] kde investor Lynch říká: „P/E poměr jakékoli společnosti, která je obstojně oceněna, by se měl rovnat jejímu růstovému koeficientu.“ Což jednoduše řečeno znamená, že normálně oceněná společnost by měla mít PEG poměr roven jedné.

Základní vzorec[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b GARP, PEGS, and Peter Lynch | Validea's Guru Investor Blog. web.archive.org [online]. 2016-03-05 [cit. 2022-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-05.