Vít Žárek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vít Žárek OFM
kněz
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Svěcení
Služby kazatel
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum úmrtí 24. září 1701
Místo úmrtí Praha
Národnost česká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vít Žárek (?-1701), též Žarek, byl český[1] františkán a kazatel. Přinejmenším od srpna 1688 žil v plzeňském klášteře a působil zde jako zřejmě český kazatel v tehdy farním chrámu sv. Bartoloměje. Současně snad organizoval pravidelné týdenní duchovní cvičení pro řeholníky.[2] V říjnu 1675 na setkání provinčního definitoria v Praze byl po předchozích sporech a častých obměnách tamějšího místního představeného, snad kvůli jazyku a národnosti, jmenován na následující rok kvardiánem kláštera v Jindřichově Hradci.[3] Následně, od září 1676 do září 1678 působil jako kvardián kláštera v Plzni.[4] Podruhé byl do téže funkce zvolen pro období od léta 1687 do července 1690.[5] Následně jej na pozici mísntího představeného vystřídal Teodul Machalin (†1707), ale bratr Vít zůstal i dále v Plzni jako český kazatel a magistr noviců.[6] Od května 1684 do roku 1687 byl členem provinčního definitoria (definitorem) a později od června následující tři roky kustodem české františkánské provincie.[7]

Bratr Vít přeložil do češtiny dílo rakouského bosého augustiniána Abrahama a Sancta Clara. Judas, der Ertz-Schelm, latinsky Judas Archi-Nequam.[8] Objemná sbírka, v německém originiále vytištěná ve čtyřech svazcích v letech 1686 až 1695, představuje apokryfní život Jidáše, v němž předkládá řadu morálních témat ve formě příběhů i básní vhodných pro osobní četbu k podpoře morálního rozvoje i pro přípravu kázání.

Františkán Vít Žárek zemřel 24. září 1701 v Praze.[9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kromě níže uvedeného překladu do češtiny a působení jako český kazatel, kázal česky také na slavnosti v plzeňském farním kostele sv. Bartoloměje roku 1648, německou promluvu měl Antonín Hartmann. Viz Liber Memorabilium conventus Plsnensis, s.272 - strojopisný přepis - Jihočeská vědecká knihovna, Zlatá Koruna, signatura 1 JH 54.
  2. „Menstruas domi fectit“ uvádí u něj, spolu s kazatelskou činností, Liber Memorabilium conventus Plsnensis (cit.), s. 507.
  3. Liber Memorabilium conventus Novodomensis, s. 144 - strojopisný přepis - Jihočeská vědecká knihovna, Zlatá Koruna, signatura 1 JH 54.
  4. Liber Memorabilium conventus Plsnensis (cit.), s. 509-510.
  5. Současně v konventu působil jako „praeses conferentiarum“. VizLiber Memorabilium conventus Plsnensis (cit.), s. 514.
  6. Liber Memorabilium conventus Plsnensis (cit.), s. 515.
  7. Liber Memorabilium conventus Novodomensis (cit.), s. 147-149.
  8. Dochováno v rukopise ve dvou svazcích v knihovně františkánů u P. Marie Sněžné v Praze, signatura K d 28, K d 30. Viz SVOBODOVÁ, Milada. Interní inventář rukopisů františkánů v Praze.
  9. Nekrologium české františkánské provincie.