Vádí Natrun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vádí Natrun
وادي النطرون
Základní informace
Délka toku40 km
SvětadílAfrika
Protéká
EgyptEgypt Egypt
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vádí Natrun (arabsky وادي النطرون‎, anglicky Wadi El Natrun) je vádí, propadlina v Egyptě na severovýchodě Libyjské pouště západně od delty Nilu. Nachází se 24 metrů pod úrovní hladiny světového oceánu. Je přibližně 40 km dlouhé a 3 až 8 kilometrů široké. Vzniklo v tektonické trhlině, která byla prohloubená v minulosti říční erozí a deflací.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Ve vádí se nachází více než desítka nevelkých slaných jezer, jejichž voda obsahuje natron, NaHCO3. Natron se zde těžil již v dobách starověkého Egypta, neboť se používal k mumifikování zemřelých.

Mnišský život[editovat | editovat zdroj]

Vádí Natrun patří k nejstarším monastickým oblastem na světě. Dělí se na tři centra: Nitria (Nitrie), Kellia a Scetis[1]. V období od IV. do VII. století n. l. byla tato pouštní oblast vyhledávána egyptskými, palestinskými a syrskými křesťany, kteří se zde usazovali jako poustevníci, jejich život, kláštery a poutní cesty, jak je popsal např. Pallustius ve spisech Historia Lausiaca a Historia monachorum Aegypti měly zásadní význam pro formování evropského mnišství a pro poutní cesty. V některých jazycích, zejména slovanských, je od slova "poušť" odvozen výraz "poustevna" a "poustevník". Počet klášterů a křesťanských věřících v oblasti Vádí Natrun se výrazně snížil po roce 641, kdy byl Egypt dobyt Araby.

Některé poustevny a kláštery se zachovaly až do 21. století. Mezi dosud funkční kláštery patří:

Neobývané jsou následující kláštery:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Roger S. Bagnall a kolektiv: Egypt from Alexander to the early Christians, Káhira 2004, s. 108–114

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jill KAMIL: Coptic Egypt. The American University in Cairo Press 1987, s. 122-126; ISBN 977 424 242 4
  • Roger S. BAGNALL a kolektiv: Egypt from Alexander to the early Christians: An Archaeological and Historical Guide. Getty Publications, Los Angeles 2004, s. 108–112.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]