Ustica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ustica
Ùstica (sicilština)
Pohled na ostrov z trajektu
Pohled na ostrov z trajektu

Ustica (Sicílie)
Red pog.png
Lokalizace
ItálieItálie Itálie
• oblast Sicílie
• provincie Palermo
8,65 km²
Délka
3,5 km
Šířka
2,5 km
Punta Maggiore (244 m n. m.)
Počet obyvatel
1 332 (rok 2010)
Hustota zalidnění
154 obyv./km²

Ustica (sicilsky Ùstica) je ostrov ležící v Tyrhénském moři 67 km severozápadně od Palerma a 95 km severozápadně od Alicudi, není ale součástí Liparských ostrovů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V době Bourbonů se ostrov stal místem vyhnanství pro politické vězně a zůstal jím i v dobách vlády savojské dynastie. Během fašistického režimu v Itálii byly na ostrov vypovězeny stovky oponentů režimu, mezi nimi i mnozí homosexuálové. Na počátku čtyřicátých let byli na ostrov deportováni mnozí váleční zajatci z Jugoslávie, v padesátých letech je vystřídali vězni vypovězení ze Sicílie pro podezření z příslušnosti k Mafii.

Mezi nejznámější politické odpůrce vězněné na ostrově patří Amadeo Bordiga, Antonio Gramsci a Ferruccio Parri. Po protestech veřejnosti bylo vězení v roce 1961 zrušeno.

Nedaleko ostrova se 27. června 1980 zřítilo letadlo Aerolinee Itavia za letu do Palerma, na palubě zahynulo 81 cestujících a členů posádky; pád nikdo nepřežil.

Podrobnější informace naleznete v článku Ustický masakr.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ustica ve Wikimedia Commons Souřadnice: 38°42′ s. š., 13°10′12″ v. d.