Umění zapadnout

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Umění zapadnout
Původní názevThe Art of Getting By
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka80 minut
Žánryromantický
komedie
drama
ScénářGavin Wiesen
RežieGavin Wiesen
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleFreddie Highmore
Emma Robertsová
Michael Angarano
Elizabeth Reaserová
Sam Robards
… více na Wikidatech
HudbaAlec Puro
KameraBen Kutchins
KostýmyErika Munroová
StřihMollie Goldsteinová
ArchitektKelly McGehee
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 17. června 2011[1]
DistribuceSearchlight Pictures
Goldcrest Films
Netflix
Tržby1,43 mil. USD[1]
PřístupnostPG-13 (MPAA)[1]
Umění zapadnout na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umění zapadnout (v anglickém originále The Art of Getting By) je americký romantický komediálně-dramatický film z roku 2011, autorský počin scenáristy i režiséra Gavina Wiesena. Do amerických kin byl uveden 17. června 2011 distribuční společností Fox Searchlight.[1] Na festivalu Sundance byl už předtím uveden pod alternativním názvem Homework (v překladu „domácí úkol“).[2] Freddie Highmore, známý z dětských rolí v Karlíkovi a továrně na čokoládu nebo Arthurovi a Minimojích, tentokrát hraje newyorského středoškoláka George, který moc nezapadá a nevidí ani mnoho důvodů k optimismu, dokud se nesblíží se spolužačkou Sally.

V českém znění film uvedla na televizní obrazovky od února 2013 kabelová stanice HBO.[3][4] George namluvil Petr Neskusil a Sally Ivana Korolová.

Děj[editovat | editovat zdroj]

George Zinavoy (Freddie Highmore) je student posledního ročníku Morganovy střední školy, poněkud uzavřený puberťák s nihilistickými myšlenkami, který zrovna neoplývá uměním zapadnout. Neplní domácí úkoly, kouří na školních pozemcích, chodí za školu, nemá kamarády… dokud se nespřátelí s krásnou a komplikovanou spolužačkou Sally (Emma Robertsová). Zatímco se Georgova matka úpěnlivě snaží udržet chod domácnosti s pracovně neúspěšným manželem a Georgovým otčímem Jackem, Sallyina matka si užívá bohémského života svobodné matky. George zasvětí Sally do tajů záškoláctví a oba v sobě nachází spřízněnou duši.

Když George dostane za úkol postarat se o návštěvu dřívějšího absolventa školy a výtvarného umělce Dustina, najde v něm svého malířského mentora. Seznámí ho i se Sally. On sám kreslí a spolužák Will ho přesvědčí, aby nakreslil motiv pro pozvánku na jeho party. Všichni jdou do klubu, ale George se tam moc nebaví a když po Sally vyjede playboy Nick, on zůstává v alkoholovém osamění. Sally ho pak najde před klubem, vezme ho k sobě domů a s matkou se o něj postarají. George k ní nachází čím dál větší romantické zalíbení, Sally však chápe jejich vztah jen jako přátelské spříznění a jemu to zlomí srdce. Propadá zármutku, začne se jí vyhýbat a zhoršují se jeho školní výsledky i rodinná atmosféra.

Sally se v době odloučení dá dohromady s malířem Dustinem. Georgovi hrozí těsně před maturitou vyloučení a od ředitele dostane ultimátum. Domácí hádka s otčímem pak vyústí ve rvačku a George odchází. Až jeho katarzní rozhovor s matkou, která se rozhodne rozvést a přestěhovat, ho přivede k rozumu a odhodlání napravit na poslední chvíli svou situaci ve škole. Vzepře všechny síly, aby dohnal domácí úkoly a splnil ředitelovy požadavky. Nakonec přece jen úspěšně odmaturuje a dokonce i Sally, která se chystala odletět s Dustinem do Evropy, s ním před odletem stráví noc a nakonec i zůstane. Dá přednost své spřízněné duši – Georgovi.

Postavy a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Freddie Highmore George Zinavoy
Emma Robertsová Sally Howeová
Michael Angarano Dustin, malíř, absolvent školy
Elizabeth Reaserová Charlotte Howeová, Sallyina matka
Sam Robards Jack Sargent, Georgův otčím
Jarlath Conroy Harris McElroy, učitel výtvarného umění
Ann Dowdová paní Grimesová, učitelka matematiky
Marcus Carl Franklin Will Sharpe, spolužák
Sasha Spielbergová Zoe Rubinsteinová, spolužačka a Sallyina kamarádka
Rita Wilsonová Vivian Sargentová, Georgova matka
Blair Underwood ředitel Martinson

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d The Art of Getting By [online]. Box Office Mojo [cit. 2015-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Sundance 2011: Fox Searchlight Grabs HOMEWORK and MARTHA MARCY MAY MARLENE, IFC Picks Up THE LEDGE and Sundance Selects Takes BUCK. Collider [online]. 2011-01-24 [cit. 2015-03-28]. Dostupné online. 
  3. Umění zapadnout [online]. HBO [cit. 2015-03-28]. Dostupné online. 
  4. Film Umění zapadnout v TV [online]. Filmová databáze [cit. 2015-03-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]