UBS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
UBS
Logo
Logo
UBS sign.png
Základní údaje
Právní formaAktiengesellschaft
Datum založení1854
PředchůdciSwiss Bank Corporation
Union Bank of Switzerland
Adresa sídlaCurych, 8001, Švýcarsko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéSergio Ermotti
Charakteristika firmy
Oblast činnostifinanční služba, bankovnictví, finančnictví a finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování
Produktyinvestment bank
Vlastní kapitál55,3 mld. Fr[1]
MajiteléGIC Private Limited (7,1 %)
BlackRock (4,9 %)
Norges Bank (3,3 %)
Identifikátory
Oficiální webwww.ubs.com
ISINCH0244767585
LEI549300SZJ9VS8SGXAN81
Některá data mohou pocházet z datové položky.

UBS (původně Union des Banques Suisses) je jedna z největších švýcarských bank se sídlem v Curychu. Věnuje se hlavně správě majetku (největší na světě), investičnímu bankovnictví a poskytování finančních služeb. V roce 2018 měla zisk před zdaněním 7 698 miliard CHF, vlastní kapitál (equity) 61 243 mld CHF a pracovalo pro ni asi 62 562 zaměstnanců, z toho asi 34 % ve Švýcarsku a 34 % v USA. Kanceláře společnosti jsou v 52 zemích světa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

UBS byla založena roku 1862 jako místní banka ve Winterthuru (Bank in Winterthur), jejímu založení však předcházel vznik bankovního konsorcia šesti bank v Basileji (Bankverein) v roce 1854. V roce 1871 se v koordinaci s frankfurtským Bankvereinem proměnila v akciovou společnost a po spojení s dalšími bankami změnila název na Schweizerischer Bankverein a roku 1917 na SBC (Swiss Bank Corporation). Roku 1920 už měla 2 tisíce zaměstnanců a postupně k sobě připojovala další a další banky. Přes velké ztráty za první světové války, za hospodářské krize a devalvací franku banka stále rostla a roku 1939 založila americkou pobočku v New Yorku. Od roku 1937 používá logo se třemi klíči, které znamenají důvěru, bezpečnost a diskrétnost.

Po druhé světové válce banka převzala několik bank, které se dostaly do platební neschopnosti a roku 1970 otevřela pobočku v Tokiu. Roku 1998 fúzovala UBS s o málo menší švýcarskou bankou SBV, takže vznikl holding UBS group se Banka je sice velmi konzervativní a dbá na bankovní tajemství, světová finanční krize ji však přesto – nebo možná právě proto – také postihla, stejně jako podvodné obchody zaměstnance londýnské pobočky. Přesto zůstává symbolem švýcarské spolehlivosti a zvítězila v řadě mezinárodních soutěží. Roku 2017 jí časopis Global Finance vyznamenal titulem nejlepší banky v oboru investic, správy majetku a devizových obchodů, časopis Euromoney po šesté v řadě titulem nejlepší banky ve Švýcarsku. Banka ale v průběhu let utrpěla také několika skandály a USA i několik dalších zemí ji žalovalo za to, že pomáhala klientům při krácení daní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků UBS na anglické Wikipedii a UBS na německé Wikipedii.