UBS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
UBS
UBS sign.png
Právní forma Limited
Datum založení 1854
Sídlo Curych
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Sergio Ermotti
Oblast činnosti finanční služby
Vlastní kapitál 55,3 mld. Fr.
Majitelé GIC Private Limited (7,07 %)
BlackRock (4,89 %)
Norges Bank (3,3 %)
Oficiální web www.ubs.com
Identifikátory
ISIN CH0244767585
Některá data mohou pocházet z datové položky.

UBS (původně Union des Banques Suisses) je jedna z největších švýcarských bank se sídlem v Curychu. Věnuje se hlavně správě majetku (největší na světě), investičnímu bankovnictví a poskytování finančních služeb. V roce 2018 měla zisk před zdaněním 7 698 miliard CHF, vlastní kapitál (equity) 61 243 mld CHF a pracovalo pro ni asi 62 562 zaměstnanců, z toho asi 34 % ve Švýcarsku a 34 % v USA. Kanceláře společnosti jsou v 52 zemích světa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

UBS byla založena roku 1862 jako místní banka ve Winterthuru (Bank in Winterthur), jejímu založení však předcházel vznik bankovního konsorcia šesti bank v Basileji (Bankverein) v roce 1854. V roce 1871 se v koordinaci s frankfurtským Bankvereinem proměnila v akciovou společnost a po spojení s dalšími bankami změnila název na Schweizerischer Bankverein a roku 1917 na SBC (Swiss Bank Corporation). Roku 1920 už měla 2 tisíce zaměstnanců a postupně k sobě připojovala další a další banky. Přes velké ztráty za první světové války, za hospodářské krize a devalvací franku banka stále rostla a roku 1939 založila americkou pobočku v New Yorku. Od roku 1937 používá logo se třemi klíči, které znamenají důvěru, bezpečnost a diskrétnost.

Po druhé světové válce banka převzala několik bank, které se dostaly do platební neschopnosti a roku 1970 otevřela pobočku v Tokiu. Roku 1998 fúzovala UBS s o málo menší švýcarskou bankou SBV, takže vznikl holding UBS group se Banka je sice velmi konzervativní a dbá na bankovní tajemství, světová finanční krize ji však přesto – nebo možná právě proto – také postihla, stejně jako podvodné obchody zaměstnance londýnské pobočky. Přesto zůstává symbolem švýcarské spolehlivosti a zvítězila v řadě mezinárodních soutěží. Roku 2017 jí časopis Global Finance vyznamenal titulem nejlepší banky v oboru investic, správy majetku a devizových obchodů, časopis Euromoney po šesté v řadě titulem nejlepší banky ve Švýcarsku. Banka ale v průběhu let utrpěla také několika skandály a USA i několik dalších zemí ji žalovalo za to, že pomáhala klientům při krácení daní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků UBS na anglické Wikipedii a UBS na německé Wikipedii.