Tyršovy sady (Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tyršovy sady
Tyršovy sady 05.JPG
Lokalita Pardubice, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tyršovy sady jsou městský park v Pardubicích. Park byl vybudován pod valy Pardubického zámku jako místo konaní celostátní Výstavy tělovýchovy a sportu, která se ve městě uskutečnila roku 1931. Pojmenován je po Miroslavu Tyršovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V místě dnešních Tyršových sadů byl původně pernštejnský náhon, roku 1910 zasypaný a přeměněný v mokré louky, které každoročně zaplavovala povodeň.[1] V roce 1931 se ve městě konala celostátní Výstava tělovýchovy a sportu, která se stala podnětem k přeměně okolí zámku ve výstavní park o ploše 70 510 m2.[2] V něm byly umístěny desítky funkcionalistických výstavních pavilonů. Kvůli výstavě byly navíc nedaleko parku postaveny Letní stadion, Hotel Grand a Umělecko-průmyslové muzeum. Po skončení výstavy areál výstaviště dále sloužil jako městský park pro společenské vyžití. Například v Rotundě u jezírka se až do 60. let konaly taneční večery (poslední budovy výstaviště byly odstraněny roku 1977).[3]

Kolem roku 1970 se uskutečnila rekonstrukce parku podle projektu architekta ing. Vaňka. V parku rostlo na 150 taxonů dřevin, často ve více varietách, vznikla i naučná stezka. Po vzniku městských obvodů v 90. letech péče o dřeviny poklesla a park postupně upadal. Po roce 2000 se objevují snahy o jeho obnovu.

V roce 2014 začala obsáhlá revitalizace parku.

Revitalizace parku 2014 - 2015[editovat | editovat zdroj]

Revitalizace má parku vrátit jeho původní funkci, tedy vytvořit z komplexu pod pardubickým zámkem opět místo zajímavé pro širokou veřejnost. Návrh revitalizace počítá s tím, že podzámecký park bude sloužit všem generacím, bude přátelský, bezbariérový a bezpečný. Po revitalizaci má být místem pro odpočinek, relaxační aktivity a hry, různé kulturní aktivity či zajímavá setkání.[4] Tento projekt byl ovšem již od svého zahájení kritizován místními občanskými iniciativami, které zpochybňovaly jednak rozsah kácení v parku, později ale i ekonomické aspekty celého projektu (cenu i budoucí provozní náklady) a jeho celkovou koncepci. Pod tlakem aktivistů nakonec došlo k významné redukci počtu kácených stromů, nicméně základní koncepce návrhu autora Ing. et Ing. Tomáše Jiránka zůstala zachována.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie Výstavy tělesné výchovy a sportu [online]. Klub přátel Pardubicka [cit. 2012-04-07]. Dostupné online. 
  2. 80 let od výstavy tělesné výchovy a sportu - od nápadu k realizaci [online]. Pardubice [cit. 2012-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-28. 
  3. Historie Výstavy tělesné výchovy a sportu [online]. iPardubice [cit. 2012-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-14. 
  4. Archivovaná kopie. www.pardubice.eu [online]. [cit. 2014-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]