Tuvalský dolar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
tuvalské mince

Tuvalu je nezávislý ostrovní stát v Pacifiku. Svoji nezávislost vyhlásil v roce 1978. Oficiálním platidlem je zde australský dolar (AUD).

Dohoda mezi Austrálií a Tuvalu však umožňuje, že Tuvalu razí vlastní mince. Tuvalské mince jsou v oběhu společně s australskými, bankovky se používají pouze australské. Tuvalské mince nejsou plnohodnotnou nezávislou měnou, nemají vlastní ISO 4217 kód. Jsou „místní variantou“ australských mincí. Díky nepříliš velkému množství jsou tuvalské mince vyhledávany sběrateli.

Mince[editovat | editovat zdroj]

Tuvalský dolar má paritní hodnotu s australským dolarem, je na něj pevně navázán v poměru 1:1. Proto tuvalské mince mají stejné nominální hodnoty jako ty australské.
V oběhu jsou mince o hodnotách 5, 10, 20 a 50 centů a 1 dolar. Dříve byly v oběhu i mince o hodnotách 1 a 2 centy, pro svou malou kupní sílu však byly z oběhu staženy. Všechny mince mají na rubové straně vyobrazenou britskou královnu Alžbětu II. Na lícové straně jsou motivy z místní fauny. Kromě těchto oběžných mincí vydává občas i mince s vyšší nominální hodnotou výhradně pro numismatické účely.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]