Turnaikum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tektonická mapa Slovenska

Turnaikum (také se používá maďarské označení tornaikum) je tektonická superjednotka Západních Karpat. V koncepcích některých autorů je turnaikum označováno jako jižní rudabányaikum. Je tvořeno slabě přeměněnými usazenými horninami, které jsou vzhledem ke svému podloží v příkrovové pozici. Tvoří příkrov Slovenskej skaly a turnianský příkrov. Podle předpokladů mělo tvořit svah Meliatského oceánu.[1] Výskyt hornin turnaika je doložen na Slovensku v Revúcké vrchovině, Licinské pahorkatině a Slovenském krasu, v Maďarsku v severní části pohoří Rudabánya nejčastěji v nadloží meliatika a v podloží silicika.[2].

Pojmenování turnaikum je odvozeno od řeky Turňa, jehož podstatná část vystupuje v Turnianské kotlině, mezi Brusníkem a Slovenskou skalou, v okolí Štítniku a Honců[3].

Stratigrafie[editovat | editovat zdroj]

Vrstevní sled turnaika začíná ve svrchním karbonu a končí ve svrchním triasu[4] případně možná pokračuje i do jury.[2] Nejstarší formace tvoří karbonské flyšové turbidity (turiecké souvrství), nad nimi permské červené sedimenty (brusnícké souvrství) a nakonec triasové karbonáty bazénových facií (vápence s rohovci), nad nimiž se místy nacházejí jurské flyšové sedimenty, občas s hojnými oblázky vápenato-alkalických vulkanitů[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Plašienka, D., Grecula, P., Putiš, M., Kováč, M. a Hovorka, D., 1997, Evolution and structure of the Western Carpathians: an overview. in Grecula, P., Hovorka, D., Putiš, M. (Eds.) Geological evolution of the Western Carpathians. Mineralia Slovaca - Monograph, Košice, s. 1 – 24
  2. a b Biely, A. (Editor), Bezák, V., Elečko, M., Gross, P., Kaličiak, M., Konečný, V., Lexa, J., Mello, J., Nemčok, J., Potfaj, M., Rakús, M., Vass, D., Vozár, J., Vozárová, A., 1996; Vysvetlivky ku geologickej mape Slovenska (1 : 500 000) Archivováno 24. 9. 2015 na Wayback Machine., GÚDŠ, Bratislava, 1996, 76 s.
  3. Abiotické javy Slovenského krasu [online]. sopsr.sk [cit. 2015-03-23]. Dostupné online. 
  4. Hók, J., Kahan, Š., Aubrecht, R., 2001, Geológia Slovenska. Archivováno 19. 7. 2011 na Wayback Machine. Univerzita Komenského, Bratislava, 43 s., 2015-03-23 nefunkční