Turistická značená trasa 7274

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turistická značená trasa 7274
Trasa 7274 prochází kolem soky slůněte na Králickém Sněžníku
Trasa 7274 prochází kolem soky slůněte na Králickém Sněžníku
Základní informace
Typ turistická stezka
Délka 10,3 km
Provozovatel Klub českých turistů
Značení žlutá turistická značka žlutá značka
Sezóna celoroční
Lokalizace
Poloha Králický Sněžník
ČeskoČesko Česko, Okres Ústí nad Orlicí
Start Kolotoč (sjezdovka)
Cíl Králický Sněžník
Výškový rozdíl 725 m
Nejvyšší bod koncové rozcestí 1423 m
Nejnižší bod Velká Morava 698 m
Vyhlídkové body koncový bod trasy
Zajímavosti viz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Králický Sněžník

žlutá turistická značka Turistická značená trasa 7274 je 10,3 kilometrů dlouhá žlutě značená turistická trasa Klubu českých turistů[1] vedoucí pohořím Králického Sněžníku a spojující osadu Velká Morava s jeho nejvyšším stejnojmenným vrcholem[2].

Průběh trasy[editovat | editovat zdroj]

Počátek trasy se nachází v západním úbočí Slamníku na rozcestí s modře značenou turistickou trasou 1933 Kolotoč – sjezdovka. Nejprve klesá podél lanové dráhy Dolní Morava – Sněžník a poté po místních komunikacích do Velké Moravy. Zde se nachází východzí bod souběžné naučné stezky Králický Sněžník[3], která není značena standardními značkami určenými pro naučné stezky, ale ve své počáteční fázi využívá značení trasy 7274.

Trasa brzy opouští zástavbu Horní Moravy a pod již neprovozovaným mramorovým lomem opouští v tomto místě již neveřejnou údolní asfaltovou komunikaci a pokračuje lesní cestou po levém břehu řeky Moravy ve směru proti jejímu proudu. V tomto prostoru vstupuje trasa do národní přírodní rezervace Králický Sněžník, jejímž územím je vedena v celé své zbývající části. V závěru trasa 7274 na rozcestí pod chatou Vilemínka opouští tok Moravy a stoupá směr vrchol hory Králický Sněžník. Lesní cesta se postuně mění na pěšinu. Stoupá nejprve prudce do jižního svahu, poté se stáčí k východu a křižuje výrazný lavinový svah, jehož osu tvoří opět tok Moravy, a pokračuje úbočím do jihovýchodního svahu na rozcestí Franciska, u kterého se nachází srub horské služby. Zde se přimyká k červeně značené trase 0415 a společně s ní stoupá jihovýchodním svahem Sněžníku kolem pramene Moravy na vrchol, kde končí. Trasa 0415 pokračuje jihozápadním směrem do úbočí Malosněžnického hřbetu a do Králík a neznačená naučná stezka, která dosud vedla v souběhu s trasou 7274, do ní na vrcholu Sněžníku přechází.

Dřívější varianty trasy[editovat | editovat zdroj]

  • dnes již neexistující úsek Králíky – nádraží Červený Potok – Velká Morava
  • vedení úseku Horní Morava – Vilemínka po pravém břehu Moravy po souběžné asfaltové komunikaci[4]

Turistické zajímavosti na trase[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]