Tsingy de Bemaraha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tsingy de Bemaraha
Světové dědictví UNESCO
Tsingy de Bemaraha.jpg
Smluvní státMadagaskarMadagaskar Madagaskar
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, x
Odkaz494 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1990 (14. zasedání)

Tsingy de Bemaraha je lokalita Světového dědictví na Madagaskaru. Leží v regionu Melaky na západě ostrova, nejbližším větším městem je Morondava. Oblast je rozdělena na přísnou přírodní rezervaci o rozloze 834,11 km² na severu a národní park o rozloze 731,74 km² na jihu.[1] Nadmořská výška se pohybuje od 150 do 700 metrů, krajem protéká řeka Manambolo.

Zdejší krasová krajina byla formována v období jury, když se rozpadal superkontinent Gondwana. Působením eroze vznikl rozsáhlý labyrint tvořený ostrými škrapy, které se v malgaštině nazývají tsingy („kde se nedá projít bosky“). Krajina je porostlá suchým opadavým lesem, v němž dominuje delonix královská a baobab prstnatý. Na mořském pobřeží rostou mangrovy. Žijí zde poloopice (sifaka Deckenův, ksukol ocasatý nebo avahi Cleeseův), fosa, endemický hlodavec Nesomys lambertoni a více než sto druhů ptáků (orel madagaskarský, výreček bělobradý, kukalka velká).

Odlehlá oblast byla jedním z posledních útočišť původních obyvatel Madagaskaru Vazimbů. V roce 1927 bylo Tsingy de Bemaraha vyhlášeno chráněným územím pod státní správou a v roce 1990 je UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví. Oblast je přístupná pouze v období sucha.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]