Tress MacNeilleová
Tress MacNeilleová | |
---|---|
Rodné jméno | Teressa Claire Payne |
Narození | 20. června 1951 (73 let) |
Alma mater | Kalifornská univerzita v Berkeley |
Choť | Douglas MacNeille |
Děti | Jenna MacNeille |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Tress MacNeilleová (* 20. června 1951),[1] rodným jménem Teressa Claire Payne,[2] je americká dabérka, která mimo jiné namluvila Dot Warnerovou v animovaném seriálu Animáci, králíčka Babse v seriálu Drobečkové, Chipa a kačenku Daisy společnosti Disney. Pracovala také na animovaných seriálech, jako jsou Simpsonovi, Futurama a Rugrats.
Raný život
[editovat | editovat zdroj]Teressa Claire Payneová se narodila 20. června 1951. Jako dítě milovala kreslené filmy a od osmi let se chtěla stát hlasovou herečkou, ale místo toho si zvolila „praktickou“ kariéru, protože cítila, že své ambice nikdy nebude moci realizovat. Vystudovala Kalifornskou univerzitu v Berkeley, navštěvovala školu pro rozhlasové a televizní vysílání a stala se diskžokejkou.[3]
Kariéra
[editovat | editovat zdroj]MacNeilleová pracovala v různých zaměstnáních a měla řadu menších hlasových rolí, než se stala stálou členkou animovaného televizního pořadu. „Dělala jsem asi dva roky rozhlasové spoty, něco málo v televizi, dema, zvukové napodobeniny, průmyslová vyprávění – cokoli, co mi přišlo pod ruku,“ uvedla MacNeilleová.[3] Deset let byla také členkou improvizační komediální skupiny The Groundlings.[4] MacNeilleová se účastnila hereckých workshopů a pracovala jako asistentka na castingu pro hlasového hereckého agenta Boba Lloyda. Lloyd a jeho kolegyně agentka Rita Vennariová zajistili MacNeilleové její první roli v animovaném seriálu: roli v epizodě Scooby-Doo a Scrappy-Doo z roku 1979.[3]
Jako Lucille Ballová zpívala a objevila se ve videoklipu k písni Weirda Ala Yankovice „Ricky“ (1983), jenž vycházel z televizního pořadu I Love Lucy a parodoval píseň „Mickey“ od Toni Basilové.[4] MacNeilleová a Mary Kay Bergmanová se také objevily na Yankovicově albu Running with Scissors z roku 1999, ve skladbách „Pretty Fly for a Rabbi“ a „Jerry Springer“.
MacNeilleová byla obsazena do role králíčka Babse v seriálu Drobečkové (1990–1992). Scenárista Paul Dini řekl, že MacNeilleová se pro tuto roli hodí, protože dokáže namluvit jak hlas Babse, tak hlasy svých imitátorů: „V seriálu dělám Babse, když předvádím Billie Burkeovou, Audrey Hepburnovou, Bette Davisovou, Madonnu a Cher. Dokonce ji nechávám dělat králici Jessicu.“.[4][5] Úspěch Drobečků vedl ke vzniku seriálu Animáci. MacNeilleová byla přizvána, aby namluvila Dot Warnerovou, jednu ze tří hlavních postav seriálu, protože postava Dot byla velmi podobná králíčkovi Babsovi.[6] Andrea Romano, hlasová režisérka a dabérka seriálu Animáci, uvedla, že s výběrem role Dot neměli herci „žádný problém“: „Tress MacNeilleová byla prostě k popukání.“.[7] MacNeilleová byla za svůj výkon v seriálu v roce 1995 nominována na cenu Annie.[8]
Namluvila hlasy pro řadu filmů, televizních pořadů, videoher a reklam ve více než 200 titulech, k čemuž uvedla: „Všechny postavy, které ztvárňuji, pocházejí z lidí z mého vlastního života – stejně jako materiál, který jsem ukradla svým přátelům!“. Mezi její televizní role patří postavy v seriálech Simpsonovi, kde namluvila Agnes Skinnerovou, Brandine Spucklerovou a Lindsey Naegleovou, a Futurama, v níž dabuje hlavní roli postavy matky. MacNeilleová namluvila hlasy v mnoha dalších televizních pořadech a kreslených seriálech, jako jsou Lumpíci (jako Charlotte Picklesová), Rychlá rota (jako Chip a Gadget Hackwrench),[3] Histeria, Hey Arnold a Barbar Dave (jako Fang), a také dabovala překlady anime do angličtiny.
Od roku 1999 namlouvá kačku Daisy a od roku 2000 Wilmu Flintstoneovou.[3] MacNeilleová se také objevila ve filmu Elvíra – Vládkyně noci jako rozzlobená moderátorka a Elvířina prateta. V roce 2003 namluvila jeden z dílů animovaného seriálu Kojot Vilda a Pták Uličník nazvaný The Whizzard of Ow.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tress MacNeille na anglické Wikipedii.
- ↑ Person Details for Teressa Claire Payne, "California Birth Index, 1905-1995" — FamilySearch.org. web.archive.org [online]. 2015-06-12 [cit. 2021-12-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-06-12.
- ↑ Tress MacNeille Credits | TVGuide.com. web.archive.org [online]. 2017-08-02 [cit. 2021-12-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-08-02.
- ↑ a b c d e MEISLER, Andy. TELEVISION; Steven Spielberg Promises: 'Th-Th-That's Not All, Folks'. The New York Times. 1990-07-08. Dostupné online [cit. 2021-12-18]. ISSN 0362-4331. (anglicky)
- ↑ a b c Miller, Bob (1990). "NEW TOONS ON THE BLOCK: They're attending Acme Looniversity & hoping to graduate as classic cartoon characters". Comic Scene (15). S. 33–39, 68.
- ↑ Ross, Curtis (19. ledna 1996). "It's time for Animaniacs! - The Kids' WB network cartoon has gained a huge adult following and several Internet sites, with its zany stories, hip references and irreverent attitude". The Tampa Tribune. S. 18.
- ↑ Maurice LaMarche et al. (2006). Steven Spielberg Presents Animaniacs: Volume 1. Special Features: Animaniacs Live! (DVD). Warner Home Video.
- ↑ 49th Annual Annie Awards. annieawards.org [online]. [cit. 2021-12-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Tress MacNeille - Voice Actor Profile at Voice Chasers. web.archive.org [online]. 2014-02-26 [cit. 2021-12-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-26.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tress MacNeilleová na Wikimedia Commons
- Tress MacNeilleová v Česko-Slovenské filmové databázi
- Tress MacNeilleová v Internet Movie Database (anglicky)