Trash the dress

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příklad trash the dress na pláži
Trash the dress na ulici s domorodými obyvateli Havany, Kuba, autor Dmitri Markine
Fotografové v plenéru
Související informace naleznete také v článcích Svatební fotografie, glamour a módní fotografie.

Trash the dress (trash = odpad, brak, veteš, dress = šaty), také známé jako fearless bridal (odvážná, chrabrá svatba) nebo rock the frock (frock = dámské šaty), je styl portrétní fotografie, při které je v kontrastu elegantní oblečení a prostředí, ve kterém se fotografuje. Obecně se fotografuje ve stylu svatební, módní fotografie nebo glamour. Na rozdíl od klasiky se často odehrává na neobvyklých místech - jako jsou například střechy domů, skály, vrakoviště aut, skládky, pole, zdi s graffiti nebo opuštěné budovy. Žena je často oblečená v plesových nebo svatebních šatech, které se mohou během fotografování namočit, umazat a v extrémních případech také roztrhat nebo zničit.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento fotografický žánr má kořeny na konci 20. století v USA. Některé zdroje uvádějí, že trend byl původně zaveden v roce 2001 lasvegaským svatebním fotografem Johnem Michaelem Cooperem,[1] nicméně myšlenka „ničení“ svatebních šatů byla používána již v Hollywoodu přinejmenším od října roku 1998, kdy Meg Cummings v televizním seriálu Sunset Beach běžela ve svých svatebních šatech do oceánu poté, co byla její svatba přerušena.

Hlavní účinek těchto snímků je zapůsobit atmosférou tradičních krásných svatebních šatů v kontrastu ve zcela netypickém prostředí. Oblíbená místa pro kategorii fotografií trash the dress jsou vrakoviště, auto hřbitovy, zdi s graffiti, staré továrny, střechy domů, skládky, skály, pláže, řeky, jezera, moře nebo přístavy. Kontrast může být umocněn make-upem, doplňky nebo například „nevhodnou“ obuví, jako jsou například gumové holínky.

Trash the dress snímky nemají úlohu převzít místo "klasických" svatebních, módních nebo portrétních fotografií, ale pouze je doplňovat.

Vzhledem k výše uvedeným podmínkám dochází k silnému znečištění šatů, někdy i jejich poškození, zvyšují se náklady na doplňky a transport na místo. Tento žánr je vyňat z hlavního proudu - nejčastěji se používá při svatební příležitosti, liší se stylem, vysokými náklady, a používá se pouze pro konkrétní klientelu tohoto žánru.

Vzhledem k netradičnímu prostředí, ve kterém se fotografuje, je dobré více dbát na bezpečí všech zúčastněných. Dne 26. srpna 2012 došlo k tragické události během fotografování u řeky Ouareau River v Rawdonu, Québec, Kanada, při kterém se utopila třicetiletá nevěsta Maria Pantazopoulos z Montrealu.[2] Její šaty nasákly vodou, ztěžkly a nevěstu začal unášet silný proud. Fotograf, stejně jako další lidé, se jí pokoušeli pomoci, ale už jí nedokázali zachránit. Její tělo později našli potápěči.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krista Stryker. Trash the dress [online]. 2008-04-15, [cit. 2008-05-14]. [1]. (anglicky) 
  2. Magder, Jason. "Maria Pantazopoulos, "a really fun girl," drowns in her wedding dress taking pictures in Rawdon" Montreal Gazette (21. prosince, 2012)
  3. Canada bride dies at 'trash the dress' photoshoot [online]. BBC News, 2012-08-26, [cit. 2012-08-26]. [2]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]