Transport Protocol Experts Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Transport Protocol Experts Group („expertní skupina dopravních protokolů“) nebo zkráceně TPEG (vyslovuj [týpeg]) je skupina expertů, vedená Evropskou vysílací unií, a také specifikace pro přenos jazykově nezávislých, vícedruhových, dopravních a cestovních informací, kterou tato skupina vyvinula. Skupinu založila roku 1997 Evropská vysílací unie, jejími členy se stali experti ze všech oborů v oblasti dopravních a cestovních informací, stejně jako z oblasti vysílání. Ověřením počátečních prací se zabýval tříletý projekt TPEG, který byl zčásti financován Evropskou komisí.

TPEG zčásti vychází z práce na RDS-TMC s tím rozdílem, že TPEG je čitelný jak člověkem, tak strojem. TPEG se vyznačuje tím, že nevyžaduje na straně přijímacích zařízení existenci rozsáhlých tabulek lokací nebo přednastavených číselníků frází.

Různé formy přenosu TPEG[editovat | editovat zdroj]

TPEG se momentálně používá ve dvou formách. Binární formát TPEG je navržen k přenosu pomocí DAB a DMB. TpegML je XML implementace navržená pro použití v redakčních systémech, pro přenos pomocí Internetu a DVB.

Formy využití TPEG[editovat | editovat zdroj]

TPEG je modulární sada nástrojů, standardizovaná normami CEN a ISO. Je sestavená pro následující způsoby využití:

  • RTM – (Road Traffic Message) Zprávy silničního provozu
  • PTI – (Public Transport Information) Informace o veřejné dopravě.
  • Loc – Odkazování na polohu, používané v souvislosti s ostatními způsoby využití.

Ve stádiu vývoje se nachází také:

  • PKI – (Parking Information) Informace o parkování
  • CTT – (Congestion and Travel-Time) Stupně provozu a doby dojezdu
  • TEC – (Traffic Event Compact) Stručné dopravní události
  • WEA – (Weather) Informace o počasí pro cestující

RTM je využití, které zachází – jak samo jméno napovídá – s dopravními informacemi. Jde o plnohodnotný způsob zápisu pro širokou škálu silničních dopravních informací, od nehod, překážek až po zácpy a zpoždění. Toto využití je v současnosti popsáno v normě ISO TS 18234-4.

PTI je přirozeným doplňkem k RTM, zabývající se veřejnou dopravou od železniční a autobusové dopravy až po leteckou dopravu a trajekty. Toto využití je v současnosti popsáno v normě ISO TS 18234-5.

PKI je využití, které v budoucnosti dovolí přenášet informace o možnostech parkování. Specifikace tohoto využití je uvedena v normě ISO TS 24530-5, která je ve stádiu „Návrh ke komentářům“.

CTT je využití, které se soustředí na poskytování informací řidičům o stupních provozu a dojezdních dobách. Specifikace tohoto využití se v současnosti nachází ve stádiu pozdního návrhu.

TEC je zestručněné využití pro informace o dopravních událostech, zacílené především na zařízení poskytující dynamické navigační služby. Specifikace tohoto využití je momentálně v rané fázi návrhu.

Určování polohy v TPEG[editovat | editovat zdroj]

TPEG si získal věhlas především díky svému přístupu k odkazování na polohu, TPEG-Loc. tpeg-locML, resp. TPEG-Loc pro binární služby, vychází do jisté míry z přístupu ILOC, a byl dále rozšířen o rozsáhlé promyšlené struktury, které umožňují popsat polohu v sítích. Tento způsob je využíván hlavně v tpegML a jednotlivých využitích TPEG, ale je také přijat ve formátech OTAP a Datex.

Metoda návrhu[editovat | editovat zdroj]

V počátečních dnech vývoje byly způsoby využití TPEG navrhovány ve dvou skupinách. Na jedné straně byli experti na kódování a na druhé straně návrháři. V té době byl hlavním těžištěm binární přenos pomocí DAB. S tím, jak se XML stalo technologií hlavního proudu, bylo také rychle přijato vývojáři TPEG, kteří sjednotili rozdílné přístupy. Zároveň se jasně ukázalo, že XML nabízí další kanál pro přenos dopravních a cestovních informací. Aktuální pracovní programy zahrnují sestavení UML popisů, které budou automaticky generovat XML a binární specifikace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]