Tramvajová trať Motol–Vypich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Manipulační tramvajová trať
Motol – Vypich
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Tramvajová síť Tramvajová doprava v Praze
Provozovatel dráhy Dopravní podnik hl. m. Prahy
Datum otevření 5. září 1977
Datum uzavření 12. listopadu 1979
Technické informace
Počet stanic 0
Délka 2,245 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Maximální sklon 77,4 ‰
Počet kolejí 1
Průběh trati
Legenda
Vozovna Motol
Trať v Plzeňské ul. (rekonstrukce)
Motolské rybníky
(Kukulova ul.)
Motolská nemocnice
Šafránecká ul.
Usedlost Šafránka
ul. Nad Motolskou Nemocnicí
Podbělohorská ul.
Dispečerské stanoviště
Dvoukolejný úsek (164 m)
Trať v Bělohorské ul.
Bělohorská ul.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tramvajová trať Motol – Vypich spojovala provizorně motolskou tramvajovou vozovnu ve směru dnešní Kukulovy ulice kolem nemocnice Motol s Vypichem. Jednokolejná manipulační trať vznikla jako náhradní spojnice vozovny Motol se zbytkem sítě na dobu dlouhodobé rekonstrukce tramvajové trati v Plzeňské ulici. V provozu byla mezi 5. zářím 1977 a 12. listopadem 1979 a měřila zhruba dva kilometry. V roce 2017 se ve strategii rozvoje tramvajové dopravy objevilo vybudování nové, plnohodnotné trati v této trase, v dubnu 2022 rada města o její výstavbě rozhodla s tím, že počátek výstavby je předpokládán po roce 2026.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Manipulační trať odbočovala z trati v Plzeňské ulici ve směru od vozovny pravým obloukem zhruba v místě dnešní nájezdové rampy z Plzeňské do Kukulovy u dnešních autobusových zastávek Motol, vedla podél Kukulovy ulice a překročila ji a dále byla vedena na vyvýšeném tělese vedle vozovky po její levé (severozápadní) straně. Před křižovatkou Vypich se rozdělila na dvojkolejnou trať a na trať v Bělohorské ulici byla napojena dvojicemi oblouků do obou směrů.

V úseku celé trati byla rychlost návěstními značkami omezena do 30 km/h. (Někteří řidiči tu při jízdě z kopce s vozy Tatra T1 dosahovali i 70 km/h)

Drážní těleso bylo využito k následnému rozšíření Kukulovy ulice roku 1982, takže do dnešních dob se z tratě nedochovalo v podstatě nic.

Příprava vybudování nové trati[editovat | editovat zdroj]

Protože tangenciální dopravní spojení v Praze bývá často kritizováno jako nedostatečné, v 90. letech se uvažovalo i o možném obnovení této trati nebo o vybudování spojení například ve směru Bílá Hora – Sídliště Řepy. Toto spojení je obsaženo ve Strategii rozvoje tramvajových tratí v Praze do roku 2030,[1] kterou vydal Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy v roce 2017. V roce 2019 se pak rada města rozhodla nechat aktualizovat studii této trasy.[2]

25. dubna 2022 Rada hl. m. Prahy schválila vybudování tramvajové tratě Motol–Vypich, a to jak kvůli přepravě mezi Prahou 5 a Prahou 6, tak kvůli napojení bělohorské trati na vozovnu Motol. Trať má být dlouhá zhruba 2,2 km, investiční náklady byly předběžně vyčísleny na 850 milionů korun a trať by se měla stavět po roce 2026.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Strategie rozvoje tramvajových tratí v Praze do roku 2030 – Implementační dokument koncepce, IPR Praha, verze z 31. 12. 2017
  2. Praha nechá zpracovat studii na tramvaj do Motola, ta předchozí zastarala. iDNES.cz [online]. 2019-04-15 [cit. 2022-07-24]. Dostupné online. 
  3. Praha schválila zbudování nové tramvajové trati Motol – Vypich [online]. 2022-04-25 [cit. 2022-07-24]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]