Tony Alva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tony Alva
TonyAlvaImage01.jpg
Narození 2. září 1957 (62 let)
Santa Monica
Web www.alvaskates.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tony Alva (* 2. listopadu 1957 v Santa Monica, Kalifornie, USA) americký skateboardista a podnikatel, který jako jeden z prvních Z-Boys je považován za jednoho z nejvlivnějších skateboardistů na světě. Narodil se v Santa Monice v Kalifornii a pochází z mexicko-americké rodiny. Styl kterým jezdil, byl velice odlišný od tradičních stylů skateboardové éry, která byla založena na pár podobných tricích, jaké se vytvářely v šedesátých letech. Alva a ostatní jezdci ze Z-Boys patřily mezi první, kdo přivedli jízdu ve vypuštěných bazénech do hlavního proudu (mainstreamu). V roce 1977, když mu bylo 19 let, vyhýbal se největším skateboardovým firmám aby si založil vlastní, Alva Skates. Jednalo se o jednu z prvních a úspěšných firem hlavně díky tomu že jako jedni z prvních začali vyrábět skateboardy z vrstvené překližky kanadského javoru. Rád rozdával autogramy, byl také znám svým velkým egem. Alva občas působil jako DJ na některých akcích a dodnes jezdí na skateboardu. Nynější Alvův tým má členy na MySpace, některé skateboardové fanoušky a menší celebrity například 'Ryno' Ryan Opray z televizního seriálu 'Poslední Trosečník'. Tonyho Alvu můžete vidět v dokumentu Dogtown and Z-Boys a filmech Skateboard: The Movie a Legendy z Dogtownu.

Obchody[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2005 si otevřel dva obchody v jižní Kalifornii a jeden v Los Angeles na Fairax Ave. Když o rok později v prosinci oslavoval první výročí jeho obchodů tak party byla v jeho obchodě v Los Angeles, navštívily jí i někteří lidé ze Z-Boys.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V historii se stal prvních světovým mistrem ve skateboardingu, titul získal v roce 1977 a ve stejném roce byl zvolen v časopise Skateboarder ve čtenářském hlasování 'jezdcem roku'.
  • Vytvořil také Guinnesův světový rekord ve skocích přes barely.
  • Jeho firma byla první, která ještě dodnes funguje a zároveň jí založil skateboardista.
  • Jako první se dokázal rozjet na hranu (anglicky lip) bazénu tak rychle že vyletěl do vzduchu, udělal tak zvaný air uměl i frontside air.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]