Tojohiro Akijama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tojohiro Akijama
astronaut JAXA
Státní příslušnost Japonsko
Datum narození 22. června 1942 (77 let)
Místo narození Tokio, Japonsko
Čas ve vesmíru 7 dní 21 hodni 54 minut
Kosmonaut od října 1989
Mise Sojuz TM-11, Mir, Sojuz TM-10
Znaky misí Soyuz TM-11 patch.png
Kosmonaut do prosince 1990
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tojohiro Akijama (japonsky 秋山 豊寛 Akijama Tojohiro, * 22. června 1942 v Tokiu, Japonsko), japonský novinář, byl zapsán v roce 1990 jako 239 kosmonaut Země, když v lodi Sojuz TM-11 odstartoval z Bajkonuru do vesmíru.

V zahraničních pramenech je uváděno jeho jméno Toyohiro Akiyama.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval roku 1966 japonskou univerzitu National Christian Univ., Dept. of Social Sciences. V témže roce, kdy mu bylo 24 let, nastoupil jako redaktor u televizní společnosti TBS (Tokyo Broadcasting System) v Japonsku. O pět let později pak do BBS v Londýně (Spojené království), pak vedl pobočku TBS ve Washingtonu DC (USA), aby se nakonec vrátil domů, do Japonska jako hlavní redaktor v oddělení zahraničního vysílání TBS.

V období let 1989 – 1990 absolvoval základní výcvik kosmonautů u CPKG v Sovětském svazu. Za jeho výcvik a let na Sojuzu společnost TBS zaplatila sovětům v prosinci 1990 12 milionů USD.

Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Kosmická loď Sojuz TM-11 odstartovala z kosmodromu Bajkonur 2. prosince 1990. Na palubě lodi byl trojice kosmonautů Viktor Afanasjev, Musa Manarov a Tojohiro Akijama. Cílem byla sovětská orbitální stanice Mir. Akijama se zde stal na týden členem sedmé základní posádky, která zde sloužila delší dobu ve složení Gennadij Manakov a Gennadij Strekalov. Akijama odtud několikrát pozdravil v televizním přenosu diváky své televizní stanice. Manakov a Strekalov pak spolu s Akijamou v lodi Sojuz TM-10 přistáli 10. prosince 1990 na území Kazachstánu. Na Miru zůstala osmá základní posádka Afanasjev s Manarovem., loď Sojuz TM-11 zůstala zaparkována u stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]