Tirana International Hotel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tirana International Hotel
Základní informace
Slohruská architektura
ArchitektValentina Pistoli
Výstavba1979
Poloha
AdresaTirana municipality, Tirana, AlbánieAlbánie Albánie
UliceSkanderbegovo náměstí
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel International Tirana se nachází v albánské metropoli Tiraně, na severní straně Skanderbegova náměstí, na začátku Třídy Zogu I. Jedná se o historicky jednu z nejstarších výškových staveb ve městě. Mezi místním obyvatelstvem je znám také pod přesdívkou Pesëmbëdhjetëkatëshi, doslova patnáctipatrák).

Hotel International Tirana má standard čtyřhvězdičkového hotelu. V současné době má k dispozici 168 pokojů, které se nacházejí v 15 patrech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hotel byl zbudován v závěru 70. let 20. století jako první moderní hotel v tehdejší socialistické Albánii. Vznikl podle návrhu albánské architektky Valentiny Pistoli, která pocházela z východoalbánského města Korçë. Investorem byla albánská vláda. Po svém dokončení sloužil výhradně pro zahraniční návštěvníky, především obchodníky a zástupce zahraničních vlád. Nesl název Hotel Tirana. Jednalo se tehdy o nejvyšší stavbu ve městě.

V roce 1991 mělo hlavní město Tirana k dispozici pouze dva hotely (vč. Hotelu Tirana), které byly vhodné pro zahraniční návštěvy.[1]

V roce 2001 byla provedena komplexní rekonstrukce budovy, kterou provedla italská společnost. V té době zastaralá stavba musela být kompletně přestavěna; bylo např. přistavěno nouzové schodiště.

V letech 2000 až 2015 byla budova hotelu evidována jako kulturní památka.[2] Stavba byla ze seznamu památek vyškrtnuta, protože se jedná o modernistický objekt bez jakýchkoliv známek historických nebo jinak hodnotných architektonických prvků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tirana International Hotel na anglické Wikipedii.

  1. VICKERS, Miranda. The Albanians: A modern history. [s.l.]: I. B. Tauris, 2001. 652 s. S. 221. (angličtina) 
  2. Článek na portálu balkanweb.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]