Tiberius Coruncanius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tiberius Coruncanius
Narození311 př. n. l.
Starověký Řím
Úmrtí243 př. n. l. (ve věku 67–68 let)
Povolánístarořímský politik a starořímský voják
Funkceřímský konzul (280 př. n. l.)
římský senátor
Římský diktátor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Tiberius Coruncanius († 243 př. n. l.) byl konzul římské republiky v roce 280 př. n. l. Byl vojenským velitelem, který vedl bitvy proti Pyrrhovi z Epiru. Jejich výsledky daly vzniknout obratu Pyrrhovo vítězství. Byl prvním pontifexem maximem z řad plebejů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že Coruncanius pocházel z Tuscula.[1]

Poprvé byl zvolen konzulem v roce 280 př. n. l. a vedl výpravu do Etrurie proti etruským městům. Když Pyrrhus z Epiru napadl Itálii a porazil římské legie v bitvě u Herakleie, byly Tiberiovy legie odvolány do Říma, aby posílily obranu římského území.

V roce 254 nebo 253 př. n. l. se stal první plebejským pontifexem maximem, neboli hlavním knězem římské republiky. Tuto pozici předtím zastávali výhradně patricijové.

Zemřel v roce 243 př. n. l. Jeho nástupcem se stal další plebejec, Lucius Caecilius Metellus.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Byl prvním, kdo veřejně přednášel právo.[2] Jeho veřejné právní přednášky vedly k vytvoření právních konzultantů (jurisprudentes), kteří nebyli kněžími.

Je možné, že jako první plebejský pontifex maximus Coruncanius umožnil veřejnosti a studentům práva účastnit se svých konzultací, při kterých poskytoval právní rady občanům. Tyto konzultace se pravděpodobně konaly mimo papežské kolegium, a byly tak přístupné všem zájemcům. Tímto způsobem se stal prvním učitelem římského práva.[1]

Nezachovaly se žádné jeho spisy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tiberius Coruncanius na anglické Wikipedii.

  1. a b Republican Jurists [online]. Oxford University Press [cit. 2022-12-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-10-22. 
  2. George Long article, p. 655 of A Dictionary of Greek and Roman Antiquities by William Smith. John Murray, London 1875.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]