Thomas de Mahy de Favras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas de Mahy de Favras
Narození26. března 1744
château de Favras
Úmrtí19. února 1790 (ve věku 45 let)
Paříž
Příčina úmrtíoběšení
Bydlištěchâteau de Chitenay
Povolánívoják
OceněníŘád svatého Ludvíka
ChoťVictoria von Bärenthal
PříbuzníGuillaume-François de Mahy (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas de Mahy, markýz de Favras (26. března 1744 ve Favras u Blois19. února 1790 v Paříži) byl poručíkem 2. třídy ve švýcarské gardě hraběte z Provence, který byl popraven po odhaleném spiknutí.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Thomas de Mahy, markýz de Favras vstoupil do vojenské služby a začal svou kariéru u mušketýrů gardy, zúčastnil se tažení roku 1761 a stal se poručíkem švýcarské gardy hraběte z Provence, pozdějšího Ludvíka XVIII. Oženil se s princeznou Viktorií Hedvikou Karolínou von Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoym (1749–1841) a po vypuknutí Francouzské revoluce, motivován svými ambicemi a společenským postavením, se rozhodl podpořit krále Ludvíka XVI. a zachránit monarchii.

S pomocí skupiny najatých pomocníků chtěl zaútočit na Ústavodárné národní shromáždění a unést krále a jeho rodinu do Péronne. Byl však v prosinci 1789 odhalen a zrazen policejními špiony a po svém zatčení byl za velezradu odsouzen k trestu smrti oběšením. Poprava byla vykonána 19. února 1790 na Place de Grève v Paříži. Hrabě z Provence, který byl s jeho plánem obeznámen, neudělal pro jeho záchranu nic stejně jako král.

Jeho poslední slova, když dostal verdikt k přečtení, zněla posměšně: "Vidím, že jste udělal tři pravopisné chyby."[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STILLFRIED-RATÈNIC, Eduard. Thomas de Mahy Marquis de Favras und seine Gemahlin, ein Beitrag zur Geschichte der französischen Revolution aus den Jahren 1789 und 1790. Wien: [s.n.], 1881. 
  • TULARD, Jean; FAYARD, Jean-François; FIERRO, Alfred. Histoire et dictionnaire de la Révolution française 1789–1799. Paris: Laffont, 1987. ISBN 270282076X. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas de Mahy de Favras na německé Wikipedii.

  1. ROTHSCHILD, Ferdinand. Personal Characteristics from French History. [s.l.]: Macmillan, 1896. Dostupné online. S. 204. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]