Thomas Chippendale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Chippendale
Thomas Chippendale statue, Otley (29th August 2017) (cropped).jpg
Narození5. června 1718
Otley
Úmrtí13. listopadu 1779 (ve věku 61 let)
Londýn
Povoláníarchitekt, furniture designer, podnikatel a designér
DětiThomas Chippendale, the younger
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Židle ve stylu „chippendale“

Thomas Chippendale [tomas čipndejl] (1718 Farnley u Leedsu13. listopadu 1779 Londýn) byl výrobce nábytku a designér interiérů. Působil v Londýně. Jeho výrobky ve stylu anglického rokoka a klasicismu se staly součástí interiérů šlechtických sídel a byly napodobovány řadou dalších výrobců i mimo Anglii.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Chippendale se vyučil truhlářem patrně u svého otce, pracoval u R. Wooda v Yorku a po roce 1740 se odstěhoval do Londýna. Nejpozději roku 1747 měl už vlastní truhlářskou dílnu a pracoval pro různé šlechtice, zejména v oblasti Yorku. Roku 1748 se oženil a roku 1753 přestěhoval dílnu i obchod do Covent Garden; protože se tehdy na severozápadě Londýna hodně stavělo, bylo to výhodné místo a sídlila tam řada truhláren a čalounictví. Roku 1754 vydal se svým společníkem J. Rannie ilustrovaný vzorník nábytku s titulem The Gentleman and Cabinet-Maker's Director. Vyšel pak ještě dvakrát a ve francouzském překladu se dostal i na různé evropské dvory. Když dílna roku 1755 vyhořela, pracovalo v ní 22 truhlářů.

Chippendalovy židle

Roku 1760 byl přijat za člena Society of Arts, ale roku 1766 musel své sklady vyprodat, protože po válkách v Evropě i v Americe museli i angličtí aristokraté šetřit. Roku 1768 se vydal do Paříže, která tehdy určovala sloh i vkus, a jednal tam o zakázkách. Roku 1776 předal firmu nejstaršímu ze svých devíti dětí, Thomasovi mladšímu, který ji provozoval až do bankrotu roku 1804.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Chippendale vyráběl velmi kvalitní nábytek v charakteristické slohové směsi francouzského rokoka, klasicismu s náznaky gotických prvků, které se i dnes říká „chippendale“. Ačkoli podobný nábytek vyráběli i jiní, Chippendale pronikl na veřejnost jako známé jméno, a tak se mu pravděpodobně připisuje i nábytek, který sám nedělal. Později jeho nábytky a vzorníky napodobovali i jiní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]