Přeskočit na obsah

Thomas Campbell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas Campbell
Narození27. července 1777
Glasgow
Úmrtí15. června 1844 (ve věku 66 let)
Boulogne-sur-Mer
Místo pohřbeníWestminsterské opatství
Povoláníbásník, muzikolog, spisovatel a novinář
Alma materGlasgowská univerzita
University of Edinburgh School of Law
RodičeAlexander Campbell
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Campbell (27. červenec 177715. červen 1844) byl skotský básník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na High Street v Glasgow roku 1777, jako nejmladší z jedenácti dětí. Jeho otec byl Alexander Campbell (17101801). Jeho matka Margaret se narodila v roce 1736. V roce 1737 odešel jeho otec s manželkou bratra Daniela Campbella do Falmouth, ve Virginii, kde se jim začalo dařit v oblasti prodeje tabáku mezi městy Famnouth a Glasgow. Období prosperity bylo dlouhé, ale nakonec přišli o majetek a jejich úctyhodná firma se zhroutila v důsledku americké války nezávislosti. Poté, co přišel Campbellův otec o téměř 20.000 liber, byl téměř zničen. Několik Thomasových bratrů zůstalo ve Virginii, z nichž jeden se oženil s dcerou Patricka Henryho. Oba jeho rodiče byli intelektuálové. Thomas byl pojmenován po otcově blízkém příteli Thomasu Reidovi, zatímco jeho matka byla známá pro vytříbený vkus a lásku k literatuře a hudbě. Thomas Campbell byl vzděláván na vyšší škole v Glasgow a univerzitě v Glasgow, kde získal ocenění za klasiku a poezii psaní. Strávil dovolenou jako vychovatel v západní vysočině. Během jeho návštěvy Isle of Mull vznikly básně Glenara a Balada o dceři lorda Ullina. V roce 1797 Campbell odcestoval do Edinburghu, aby mohl navštěvovat přednášky o právu. V té době se živil jako lektor. Mezi jeho současníky v Edinburghu patřili sir Walter Scott, lord Henry Brougham, lord Francis Jeffrey Thomas Brown, John Leyden a James Grahame. První dny v Edinburghu také ovlivnily takové práce jako Zraněný husar, Wallacovy žalozpěvy a Epištola tří slečen.

V roce 1803 se oženil s Matildou Sinclair a usadil se v Londýně. V roce 1805 získal vládní důchod 200 Liber. Ve stejném roce se Campbellovi přestěhovali do Sydenhamu, kde byl Thomas zaměstnán v novinách Hvězda.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1799, šest měsíců po zveřejnění Lyrických balad Wordswortha a Coleridgeho bylo zveřejněno Potěšení z naděje. Je to řečnická a didaktická báseň s příchuti své doby, zabývající se blízkostí lidských srdcí, francouzskou revolucí i rozdělením Polska a černošským otroctvím. Její úspěch byl okamžitý. V roce 1800 Campbell odešel bez konkrétního cíle do zahraničí, kde v Hamburku navštívil Gottlieba Friedricha Klopstocka. Některé z jeho nejlepších textů Hohenlinden, Vy Marináci v Anglii a Vojákův sen, vznikly právě v Německu. V té době měl v úmyslu napsat epos o Edinburghu, který se měl jmenovat Královna severu.

V roce 1809 vydal narativní báseň Gertruda z Wyomingu. V roce 1812 přednesl v Londýně na Royal Institution sérii přednášek o poezii. V roce 1814 odjel do Paříže, kde se seznámil se Schlegelem starším, baronem Cuvierem a dalšími. Jeho peněžní starosti ulevilo v roce 1815 dědictví ve výši 4000 Liber. Dál pokračoval na Ukázkách britských básníků. Práce byla publikována v roce 1819. Obsahuje celkem obdivuhodný výběr s krátkými životopisy básníků. V roce 1820 přijal práci v redakci Nový měsíčník, a ve stejném roce podnikl další cestu do Německa. O čtyři roky později se objevila Theodric, nepříliš úspěšná báseň o domácím životě.

Básně[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]