The Vulcan Hello

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Díl seriálu
Star Trek: Discovery
The Vulcan Hello
Číslo řady: 1
Číslo dílu: 1
Premiéra: USA 24. září 2017
Autor námětu: Bryan Fuller
Alex Kurtzman
Scénář: Bryan Fuller
Akiva Goldsman
Režie: David Semel
Hosté: Michelle Yeoh
Mary Chieffo
James Frain
Chris Obi
Maulik Pancholy
Terry Serpico
Sam Vartholomeos
Rok: 2256
Hvězdné datum: 1207.3
Chronologie dílů
Následující Battle at the Binary Stars

The Vulcan Hello je úvodní epizoda seriálu Star Trek: Discovery. Jde o první díl první řady šestého seriálu ze světa Star Treku, jehož děj je umístěn zhruba deset let před události seriálu Star Trek a který ukazuje začátek války mezi Spojenou federací planet a Klingony.

Natáčení probíhalo ve studiích Pinewood Toronto, Paramount a v jordánské poušti. Režie se ujal David Semel, scénář napsali Bryan Fuller a Akiva Goldsman.

Tento díl byl vysílán na stanici CBS dne 24. září 2017, následující epizody byly zveřejňovány na internetové platformě CBS All Access. Epizodu sledovalo 9,5 milionu diváků na CBS a rovněž obdržela převážně pozitivní kritiky.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kapitánka Philippa Georgiou a první důstojník Michael Burnhamová prochází skrz poušť na neznámé planetě. Jejich cílem je najít vyschlou studnu dřív, než je dostihne písečná bouře. Studnu najdou a phaserovými parsky naruší její podloží, takže se opět objeví voda. Ta je důležitá pro Crepusculany, kteří zde žijí a bez vody by nepřežili následující dlouhé období sucha. Mezitím se ovšem bouře přiblíží natolik, že znemožní transport, a tak kapitánka vyšlape to písku symbol Hvězdné flotily a tím k sobě přiláká na orbitě parkující USS Shenzhou, která je vyzvedne. Ve stejný čas neznámý Klingon promlouvá k ostatním Klingonům ve velké síni: mluví o Kahlessovi, tradici, cti a potřebě sjednotit všechny klingonské rody, aby se mohli postavit těm, kteří „přicházejí v míru“ (tedy Federaci).

Hvězdného data 1207,3 přilétá USS Shenzhou k dvojhvězdě na hranici území Federace, aby zde prověřila poškození jedné z retranslačních stanic. Hlavní vědecký důstojník Saru objeví v pásu asteroidů neznámý objekt, který ovšem vysílá rušící pole a znemožňuje skenování. Protože je pás tak hustý, že jím neprolétne loď ani raketoplán, nabídne se komandér Burnhamová, že k objektu dolétne ve skafandru vybaveném tryskami. Na celou akci má ale jen 20 minut, potom záření z dvojhvězdy začne narušovat její DNA. Po přistání na povrchu objektu Burnhamovou napadne Klingon, který je při následné potyčce zabit. Burnhamová skončí v bezvědomí a než ji USS Shenzhou z pole zachrání, je těžce popálena. Během kómatu při léčení na ošetřovně pak vidíme jednu scénu z jejího dětství na Vulkánu, ze které vyjde najevo, že za smrt jejích původních rodičů na stanici Doctari Alpha mohou Klingoni. Burnhamová uteče z ošetřovny na můstek a prozradí kapitánce Georgiou pravý stav věcí. Klingony už sice víc jak 100 let nikdo neviděl, přesto kapitánka zaměří neznámý objekt. Vzápětí se před přídí USS Shenzhou demaskuje klingonské plavidlo.

Kapitánka kontaktuje velení Flotily a to jí doporučí nedělat nic provokativního, dokud nepřiletí posily. Burnhamová během této konverzace nicméně důrazně prosazuje taktiku prvního úderu. Neznámé plavidlo se mezitím prudce rozzáří, což by měl být určitý druh komunikace. Burnhamová se následně spojí se Sarekem, svým adoptivním otcem a požádá ho o radu. Poté zamíří na můstek a opět naléhá na kapitánku, aby zaútočila první. Ta ji vezme to své kajuty a vynadá jí, protože zpochybňuje její rozhodnutí, které nehodlá měnit. Burnhamová tedy kapitánku omráčí vulkánským nervovým stiskem, odejde na můstek a nařídí posádce pálit na klingonské plavidlo. Ještě než je rozkaz vyplněn, objeví se ve dveřích kapitánka Georgiou s phaserem v ruce a donutí Burnhamovou odstoupit. Vzápětí záře z klingonské lodi pohasne a do prostoru vstoupí velké množství klingonských lodí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]