The Last of Us

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
The Last of Us
The Last of Us
The Last of Us
Vývojář Naughty Dog (www.naughtydog.com)
Vydavatel Sony Interactive Entertainment (e)
Ředitel Bruce Straley (e)
Skladatel Gustavo Santaolalla
Série The Last of Us (e)
Engine Havok (e)
Platformy PS3, PS4
Datum vydání 14.6.2013
Žánr Postapokalyptický survival horor
Módy single player, multiplayer
Hodnocení 10/10
Média Blu-ray
Systémové
požadavky
Konzole PS3, PS4
Z (pouze od 18 let) Mature 17+ PEGI 18 USK 18
Webové stránky www.thelastofus.com/
Data mohou pocházet z datové položky.
Nakažený ve stádiu clicker

The Last of Us je videohra amerického studia Naughty Dog pro systém Playstation 3. Celosvětově byla vydána 14. června 2013. Vedoucími projektu byli kreativní režisér a scenárista Neil Druckmann a herní režisér Bruce Straley.

Jsou zde dvě hlavní postavy, za které hráč hraje. Joel a Ellie. Joel je dospělý muž a Ellie je čtrnáctiletá dívka.

Jde o postapokalyptický survival horor, odehrává se v Americe 20 let poté, co lidstvo zdecimolovala pandemická nákaza parazitickou houbou Cordyceps (Housenice čínská).

Cordyceps prožírá tělo jedince svým podhoubím.

Nákaza se šíří kousnutím nakaženého, nebo vdechutím spórů houby.

Vývojová stádia nákazy Cordyceps:

  • Runner
  • Stalker
  • Clicker
  • Bloater

Mezi inspiraci pro autory patří film The Road či kniha Svět bez nás.

Hra získala přes 200 ocenění, včetně prestižních cen BAFTA a DICE za nejlepší hru roku 2013.

Hra byla znovu vydána 29. července 2014 jako The Last of Us: Remastered pro systém PlayStation 4.

V prosinci 2016 zveřejnilo Sony v rámci Playstation Experience nový trailer s Ellie a Joelem, čímž potvrdilo práce na druhém dílu. Hráči se ho dočkají nejdříve v roce 2018.

Děj[editovat | editovat zdroj]

20 let poté co Joelovi zemřela jeho milovaná nebohá dcera Sarah. Joel žije s Tess. Jsou to pašeráci a dealeři. Jednoho krásného dne se dozvědí, že jim jeden muž jménem Robert ukradl zbraně. Jdou si tedy pro ně. V té době už je svět nakažen epidemií Cordyceps. Roberta zabijí a potkají Marleen. Marleen se snaží najít světlonoše (skupina lídí, kteří se snaží najít lék proti houbě Cordyceps). Marleen ví kde jsou jejich zbraně, a řekne že jim je dá, ale pod jednou podmínkou. Musí odvézt Ellie ke Světlonošům. Joel a Tess souhlasí a když jdou ke Světlonošům, zastaví je vojáci a změří, jestli nejsou nakažení. Ellie při tom jednoho píchne nožíkem do nohy a ostatní společně rozstřílí. Ale zjistí že Ellie je nakažená!

Ellie ale odhalí že to trvá už dva týdny a že je imunní proti nákaze. A tak pokračují v cestě ke světlonošům. Během cesty na ně narazí skupinka nakažených, oddělí Joela a Tess s Ellie. Když se znova setkají, dojdou ke Světlonošům. Náhle však zjistí že jsou všichni světlonoši mrtví! Tess se jim svěří že jí jeden z nakažených kousl. Tím opouští Tess a jdou na jiné místo kde se nachází světlonoši. Potřebují auto. Dojdou k Joelovi kamarádovi Billovi. A ten jim pomůže najít funkční auto. Poté Joel s Ellie jedou spokojeně dál ke Světlonošům. Náhle je přepadne skupinka žoldnéřů... Joel je ale všechny postřílí.

Žoldnéři je ale sledovali dál a vyběhli na ně s tankem. Joel s Ellie se schovali do jednoho domu a tam potkali Henryho s jeho mladším bratrem Samem. Henry věděl kde jsou Světlonoši, že musí dojít k vysílači. Jdou na místo a tam potkají skupinku dalších nepřátelů. Joel je opět všechny zabije. Poté se dostanete na místo odstřelovače kde chráníte Ellie, Henryho a Sama před skupinkou nakažených. Dostanete se k vysílači, kde skupinka hlavních postav straví noc. Další den ráno se jde Ellie podívat za Samem. Ten doslova skočí na Ellie, protože je nakažený a chce jí kousnout. Henry, protože musí zachránit Ellie, zastřelí Sama, svého mladšího bratra. Henry řekne ,, Co jsem to udělal?! Byl to můj bratr!!" a s těmito slovy se zastřelí.

Joel s Ellie jdou do staré vodní elektráry a tam je překvapí Joelův bratr Tommy se svojí manželkou Marií. Marie s Tommym chovají koně.Joel si chce s Tommym promluvit o samotě, když dojdou do místnosti tak Joel poví Tommymu že Ellie je imunní proti nákaze. A aby jí Tommy dovedl ke Světlonošům sám. Vrátí se k Ellie a Marii, Joel Ellie oznámí že se rozchází a že ke Světlonošům jí dovede Marie a Tommy. Ellie se naštve, skočí na koně a odjede pryč... Joel s Tommym tedy na koni jedou za ní. Vystopují ji na ranči. Po krátké hádce mezi Joelem a Ellie jim Tommy dá Callase(kůň)a ukáže jim nejblišží místo kde by se měli nacházet Světlonoši(univerzita).

Joel s Ellie se tam dostanou a zjistí že tam Světlonoši nejsou,pouze další nepřátelé. Po přestřelce ale Joel spadne a probodne si břicho o drát. Ellie ho odvede do nákupního centra kde pro něj najde ve spadlé helikoptéře lékárničku. Vlastnoručně mu zašije břicho.

(Nyní hrajete za Ellie)

Znak Světlonošů

Ellie se snaží ulovit jelena, který ji zavede až do opuštěné vesnice, kde potká Davida(Dejvida) a Jamese. David jí nabídne že když jí dá jelena, dá jí co bude chtít. Ellie chtěla léky. Později se vrátí k Joelovi a vymění mu obvazy na břiše. Když se Ellie ráno probudí, zjistí že jí Davidovi muži sledovali. Snaží se jim utéct na Calassovi, přičem jeden muž koně zastřelí. Později Ellie chytnou, zavřou do klece a chtějí ji sníst.

(nyní hrajete za Joela)

Joel napadne Davidovi muže a pomocí drastického mučení z nich dostane kde je Ellie. Joel se vydá k Ellie.

(nyní hrajete za Ellie)

Nakažený pavoukovec houbou Cordyceps

Ellie se dostane z klece a snaží se dostat z Davidovi vesnice. Dostanete do restaurace, ve které se David snaží zabít Ellie. Po souboji Ellie vezme Davidův nůž a brutálně Davida ubodá. Mezitím tam přijde Joel a začne Ellie uklidňovat, že je všechno v pořádku.

Joel s Ellie zjistí kde se prý nachází Světlonoši - nemocnice. Když se tam dostanou, Ellie odvezou na sál, Joel tam potká Marleen. Ta mu poví, že k tomu, aby mohli vyrobit vakcínu proti nákaze, musí z Ellie houbu vyndat a při tom Ellie zcela určitě zemře. Joelovi se to ale vůbec nelíbí! A tak tedy proto všechny vyvraždí a zachrání Ellie. S ní uteče na parkoviště, kde ho zastaví Marleen a křičí, ať zastaví, že můžou vyrobit vakcínu. Joel stejně Marleen zastřelí a Ellie dá do auta. S Ellie odjede. Když se s Ellie probudí, řekne jí že se vrátí zpátky k Tommymu. Hra končí slovy Ellie ,, OK"

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Scenárista hry Neil Druckmann se svěřil, že při začátcích vývoje se on i ostatní tvůrci báli, že hra bude propadák a zruinuje pověst slavného vývojářského studia, proslaveného Kvalitními hrami. Hra se nakonec stala jednou z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených her studia.
  • Evropská verze hry pro více hráčů (online multiplayer) má cenzurovanou brutalitu. Je tomu tak kvůli německým zákonům, vztahujících se na omezení explicitní brutality ve hrách. Ve verzi hry pro Ameriku můžeme vidět ustřelené končetiny, ve verzi pro Evropu nikoliv.
  • Houba cordyceps opravdu existuje. Napadá členovce a roste v oblasti Nepálu a Tibetu. Vyrábí se z nich léky.