The Amazing Race

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

The Amazing Race (na Slovensku překládáno jako "Úžasné dobrodružstvo"), také zkracováno jako TAR je televizní reality show. Jde o soutěž obvykle dvoučlenných týmů sestavených z příbuzných, známých, partnerů a rodinných členů. Týmy musí za pomoci různých dopravních prostředků projet stanovenou trasu po celém světě. Tým, který to zvládne nejrychleji, vyhrává milion dolarů. Soutěž vznikla v roce 2001 v americké televizi CBS a jejím moderátorem je Phil Keoghan. Od roku 2001 vzniklo už dvacet čtyři sérií a dvanáct zahraničních mutací (TAR Australia, Israel, Asia, Latino America, Norge, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Filipíny, Ukrajina, Vietnam). Byla uvažována i středoevropská (TAR Central Europe), ale projekt byl nakonec zrušen.

Soutěž je založena na správné strategii, jak nejrychleji dojet na cílové místo. Při porušení pravidel se soutěžícím přičte penalizace 24 hodin. V každé etapě na soutěžící čeká většinou jedna objížďka a jeden zátaras. V objížďce si mají vybrat mezi dvěma možnosti, jak vyřešit úkol. Musí tak zvážit, která bude rychlejší či méně náročnější. Zátaras musí plnit jen jeden člen týmu. Vždy se vybere, který to bude a až poté se dozví zadání úkolu. Většinou jsou to úkoly nebezpečné, těžké na psychiku, např. adrenalinový úkol či pojídání nezvyklých pokrmů.

Tato soutěž byla sice vysílána již na STV 1 nebo na AXN, ale kvůli tomu, že v Česku je tato obrovská reality show skoro neznámá, rozhodla se od ledna roku 2012 Nova Cinema odvysílat postupně většinu sérií. Doposud jich má nakoupeno 17 a podle úspěšnosti dokoupí i zbytek. Reality show je vysílána každý všední den v 18:10 na Nova Cinema a následující den je dopoledne reprízována.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Na začátku závodu vyráží 11 týmů z USA, aby si zazávodily kolem světa. V USA závod začíná a zároveň končí. Závod je rozdělen na jednotlivé etapy, přičemž jedna etapa se v drtivé většině rovná jedné epizodě. Konec etapy vytyčuje „zastávka v boxech“, na kterou se týmy musí dostat co nejdříve, protože poslední tým je ze závodu vyřazen. Výjimku tvoří předem určená nevyřazovací kola, kde týmy když jsou poslední, postupují do dalšího kola. První naopak získá zajímavou cenu, ať už finanční, hmotnou, nebo například dovolenou. Vítěz etapy má právo jak na cenu, tak i stejně jako i ostatní soutěžící, kteří jsou stále v závodě, na náskok, který si vybudoval. Příště tedy bude vyrážet z prvního místa před zbytkem startovního pole. V každé etapě na soutěžící čekají úkoly, které jim buďto pomohou směrem dopředu, nebo je naopak zbrzdí, vše záleží na jejich šikovnosti (více ve spodní části článku). Ve finále si to rozdají tři nejlepší týmy (ty, které zbyly) o 1 milion dolarů.

Peníze[editovat | editovat zdroj]

Nazačátku kola každý tým dostane určitý obnos peněz, kterým zaplatí všechny finance (např. Jídlo, spaní v hotelu, vstupenky, taxi, vlak ...) kromě letenek, které platit nemusí. Další výjimku tvoří ty týmy, které minulé kolo dorazily poslední, ale nebyly vyřazeny. Tyto týmy na začátku kola žádné peníze nedostanou a musí si peníze sehnat. Toto pravidlo platí pouze do 13. série, kde je nahrazeno retardérem.

Ukazatele[editovat | editovat zdroj]

TARRouteMarker.png

Ukazatele ukazují kam mají soutěžící pokračovat. Někdy také ukazují cestu při plnění objížďky nebo záterasu.

  • V americké verzi, stejně jako v mnoha dalších verzích, mají ukazatele žlutou a červenou barvu. Výjimka byla ve Vietnamu, kde byly ukazatele pouze žluté, kvůli možné záměně s národními barvami.
  • V asijské verzi mají ukazatele stejnou barvu jako v americké, pouze ve Vietnamu  byly ukazatele žlutobílé.
  • V australské verzi mají ukazatele stejnou barvu jako v americké, pouze ve  Vietnamu byly ukazatele žlutozelené.
  • V čínské, francouzské, izraelské, latinskoamerické, filipínské, verzi jsou typické červenožluté ukazatele.
  • V norské verzi jsou ukazatele žlutobílé, žlutozelené a žlutočervené.
  • Ve Vietnamské verzi jsou ukazatele oranžovozelené.

Obálky[editovat | editovat zdroj]

Route Info[editovat | editovat zdroj]

Route Info are blue cards.

ROUTE INFO - představuje instrukce k úkolu nebo informaci kam se mají soutěžící dostat, jaká je další destinace... Obsahuje ale i detaily, které nesmí být opomenuty. Tyto instrukce jsou vloženy v modrých "obálkách". Pokud instrukce ztratí musí je najít nebo se zeptat jiných týmů. Pokud nějaký tým vezme novou obálku ze schránky (např. The Amazing race 6), dostane 30 minut penalizaci. Týmy je vytahují z legendární žluté obálky, která je symbolem celé soutěže. Týmy provází celým závodem. Od začátku první etapy, až ke konečnému vítězství. Pokud týmy poruší úkol v této obálce, dostanou penalizaci 30 minut a čas, který porušením nahnali.

Detour[editovat | editovat zdroj]

Detour are yellow cards.

DETOUR (objížďka) spolu se zátarasem je základním pilířem každé etapy. Objížďka je povinný úkol pro všechny členy týmu. Zahrnuje možnost volby mezi dvěma úkoly, které jsou předem připraveny a tým se musí rozhodnout, který chce splnit.Většinou má každé své plus a mínus. Většinou jeden úkol se dá splnit rychleji, ale je fyzicky náročný. Druhý sice není fyzicky náročný, ale může trvat déle. Pokud tým nesplní objížďku, dostane po příchodu do cíle 6 hodin penalizaci.

Roadblock[editovat | editovat zdroj]

Roadblocks are red cards.

ROAD BLOCK (zátaras) spolu s objížďkou je základním pilířem každé etapy. Zátaras je povinný úkol pro jednoho člena týmu. Musí si však zvolit tuto osobu před tím, než si přečtou zalepené instrukce, co tento úkol obnáší. Vždy najdou v obálce nějakou otázku např. Kdo má hlad? nebo Kdo se nebojí výšek? na základě které se musí rozhodnout. Nemá tedy možnost výběru, jako při objížďce. Pokud jeden člen z týmu vezme zátaras, pak ho druhý nesmí vystřídat a tým je na něm zaseknutý do té doby, dokud ho nesplní. Pokud vybraný člen týmu zjistí, že je na něho úkol moc náročný a nedokáže ho splnit, dostane penalizaci 4 hodiny, které začnou běžet po příjezdu dalšího týmu k zátarasu. Pokud se jim to z nějakého důvodu nepovede, vypadávají ze závodu, zátaras je povinný. V šesté sérii byla přidána novinka spočívající v tom, že nikdo nesmí splnit více než šest zátarasů během celého závodu.

Fast Forward[editovat | editovat zdroj]

Fast Forward are green cards.

FAST FORWARD (zkratka) se ve starších řadách objevovala v "každé" etapě. Od páté řady se objevuje jen zřídka. Je to možnost "přeskočit" všechny zbývající nebo následující úkoly. Může ji však získat ale jen jeden tým a navíc tuto možnost má každý tým v celém závodě jen jednou. Takže musí zvážit kdy je to nejvýhodnější. Vždy se jedná o nějaký úkol.

Switchback[editovat | editovat zdroj]

Switchback je úkol, který se objevil v některé z předešlých sérií a dal soutěžícím obvzlášť zabrat, nebo byl něčím zajímavý. Poprvé byl použit v 15.sérii, kdy se opakoval záteras z 6. série, kde musela Lena rozbalovat balíky sena, aby našla obálku. Tento záteras dělala 10 hodin a kvůli tomu byla vyřazena. Další se objevil v 20. sérii, kde se objevila zkratka z 5. a 7. série. Tým, aby získal zkratku, se musel zúčastnit hinduistického rituálu,  kvůli kterému  si týmy museli oholit hlavu.

U-Turn[editovat | editovat zdroj]

U-Turn signs are yellow.

U-TURN (obrat) je druhým zákeřným prvkem hry. Je k zahrání hned po objížďce a tým, který ho využije může „obrátit“ jiný, kterému chce uškodit. Obrácený tým se pak musí vrátit a udělat druhý úkol objížďky. Celý tým je tedy zdržen a celkové pořadí se zamíchá. Obrat není povinný a žádný z týmů ho nemusí využít, to je ale díky velkému startovnímu poli dost nepravděpodobné. Obrat se objevuje v závodě maximálně 2x. Tým může využít U-Turn pouze jednou v závodě. Poprvé se objevuje v 12. sérii.

  • V 14. sérii se objevil „blind U-Turn“. Když se použije, tým, který dostal U-Turn, neví, kdo ho obrátil na druhý úkol objížďky.
  • V 17. sérii se objevil dvojitý U-Turn. To znamená, že dva týmy můžou vrátit nějaký jiný tým.
  • V 18. sérii se objevil také automatický U-Turn, který tým dostane, když úkol na začátku závodu dokončí jako poslední, dostane na první objížďce U-Turn.
  • V 21. sérii se objevila kombinace blind a dvojitého U-Turnu.

Yield[editovat | editovat zdroj]

Yield signs are yellow.

YIELD (blokace) je předchůdce U-TURNu, objevuje se tedy ve starších řadách. Nejde o nic jiného, než o zdržení konkurenčního týmu. Tým, který využije „blokaci“, zdrží konkurenční tým na 30 minut. Ten po uplynutí času může v závodu pokračovat. „blok“ stejně jako U-TURN není povinné, proto ho nikdo z týmů nemusí využít. Tým může využít blokaci pouze jednou v závodě. Blokace se poprvé objevila v 5. sérii a skončila v 11. sérii.

Speed Bump[editovat | editovat zdroj]

Aranho TAR Speed Bump clue.png

SPEED BUMP: (retardér) je důležitý prvek hry. Některé etapy závodu jsou „nevyřazovací“, proto tým, který doběhne poslední nemusí být vyřazen. Pokud poslední tým má to štěstí a doběhl poslední zrovna v etapě, v které se nevyřazuje, čeká ho v další trest v podobě „retardéru“. To je úkol navíc, který musí splnit pouze on a nikdo jiný. Vyráží tedy z posledního místa a k tomu má časovou zátěž v podobě tohoto úkolu. Objevuje se až od 12. série.

Intersection[editovat | editovat zdroj]

This Intersection sign appears above the clue box where the teams must join together.

INTERSECTION (křižovatka) je prvek hry, který se objevuje jen v některých řadách (řady 10, 11, 16). Donutí dva týmy, aby spolupracovaly. To je v některých sezónách, kdy jsou všichni na nože celkem obtížně realizovatelné, proto je tento prvek tak zajímavý. Spolupráce týmů je povinná, proto tým, který si není schopný najít parťáka, musí čekat na další, který by se s ním spojil a může tak ztratit mnoho času. Křižovatka ve většině případů platí pouze na jeden úkol objížďky nebo zátarasu. Poté jsou týmy rozpojeny a mohou dál pokračovat zvlášť.