Texas (lokomotiva)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Texas
Lokomotiva Texas v Atlantě
Základní údaje
Výrobce Danforth, Cooke and Company
Rok výroby 1856
Výrobní číslo
Provozovatel Western and Atlantic Railroad, Nashville, Chattanooga and St. Louis Railway, Louisville and Nashville Railroad
Období provozu 18561903[1]
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě
Adhezní hmotnost 14,5 t (32 000 lb)[1]
Rozchod kolejí 1 524 mm (5´)[1]
po r. 1886 1 435 mm
Průměr hnacích a
spřažených dvojkolí
1 524 mm (60“)
po r. 1886 1 422 mm (56“)[1]
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu 2´B
Počet válců 2
Průměr válců 381 mm (15“)
Zdvih pístů 559 mm (22“)
Přetlak páry
Počet náprav 4

Texas je parní lokomotiva s uspořádáním náprav 4-4-0. Tato lokomotiva hrála významnou roli v epizodě americké občanské války, která vstoupila do dějin jako Velká lokomotivní honička. V současné době je jako neprovozuschopná vystavena v atlantském muzeu Cyclorama. Lokomotiva je zapsána v seznamu národních památek USA.

Předválečné období[editovat | editovat zdroj]

Lokomotivu dodala v říjnu 1856 firma Danforth, Cooke and Company, Paterson, New Jersey, za cenu 9.050 $. Lokomotiva dostala číslo 49 a sloužila pro osobní i nákladní dopravu na trase Atlanta – Dalton v Georgii.

Občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Na počátku občanské války sloužila lokomotiva především v místní nákladní dopravě, a to bez vážnější nehody. 12. dubna 1862 táhl Texas vlak složený z 21 nákladních vozů z Daltonu na jih do Atlanty. Tento vlak se ve stanici Calhoun křižoval s vlakem vedeným lokomotivou General, který unesl Andrews se svými společníky. Ve stanici Adairsville se setkal s pronásledovateli vedenými W. A. Fullerem. Fuller nechal odpojit vagony a tendrem napřed vyrazili za únosci. Generala objevili po ujetí asi 50 mil, 2 míle severně od městečka Ringgold, kde jej únosci opustili poté, co jim došlo palivo. Strojvedoucí Texasu Peter Bracken přivěsil Generala a odtáhlul zpět do Adairsville, kde dobral odstavené vozy a pokračoval do Atlanty.

Následující rok byl Texas s devíti krytými vozy pronajat East Tennessee & Virginia Railroad pro dopravu soli a zboží z dolů v Saltville (Virginia), kde přečkal do konce války.

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

Po válce se Texas vrátil zpět k W&ARR. V roce 1880 byl přečíslován na 12 a přejmenován na Cincinnati. V roce 1890, po převzetí W&ARR společností NC&StL obdržel nové číslo 212. V roce 1903 byl vyřazen.

Lokomotiva nějaký čas chátrala odstavená v Atlantě. Poté však proběhla úspěšná kampaň a podařilo se shromáždit dostatek prostředků pro zachování lokomotivy. V roce 1911 byla přemístěna do Grantova parku a v roce 1927 byla konečně umístěna pod střechou v nově postavené budově Cyclorama. V roce 1936 prosadil historik Wilbur G. Kurtz uvedení lokomotivy do stavu, v jakém byla v době občanské války, včetně přečíslování. V roce 1981 po rekonstrukci a rozšíření Cycloramy byla přemístěna na vyhlídkovou plošinu v patře, kde je vystavena dosud.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The_Texas_(locomotive) na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Popis a historie lokomotivy a pronásledování, na konci první kapitoly citace strojvůdce Texasu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]