Nashville, Chattanooga and St. Louis Railway

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Síť NC&StL v roce 1891

Nashville, Chattanooga and St. Louis Railway byla železniční společnost, jejíž tratě se nacházely na území států Kentucky, Tennessee, Alabama a Georgie.

Založení společnosti[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena 11. prosince 1845 jako Nashville and Chattanooga Railroad v Nashville (Tennessee) a stala se první železniční společností provozující dopravu v tomto státě. [1]. Jejím zakladatelem byl Vernon King Stevenson, který stál v jejím čele následujících 25 let – zároveň byl prezidentem Southern Pacific Railroad a ovládal L&N. První lokomotiva dorazila do Nashville v prosinci 1850 na parníku Beauty spolu s 13 nákladními a jedním osobním vozem. Na jaře příštího roku pak byla podniknuta první jízda do 11 mil vzdálené stanice Antioch. Trvalo 9 let, než železnice dosáhla 150 mil vzdálené Chattanoogy[1]. Stavitelé museli překonat strmé svahy Highland Rim a Cumberland Plateau, 677 m dlouhý tunel poblíž Cowan byl považován za div stavitelského umění[1]. Kvůli složitému terénu zabíhá trať v krátkých úsecích i na území sousedních států – Alabamy a Georgie. Podél trati vznikla některá nová města – Tullahoma, Estill Springs.

Občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Během občanské války měla trať strategický význam pro vojska Unie i Konfederace. Při vojenských taženích v Tennessee v letech 1862 a 1863 vojska Unie tlačila vojsko Konfederace z Nashville do Chattanoogy podél železnice. Koleje a mosty byly za války opakovaně ničeny a opravovány, aby mohla železnice dále sloužit k zásobování vojsk. Poslední dohrou války bylo v roce 1885 vítězství ve sporu se Spojenými státy, kdy Nejvyšší soud osvobodil společnost od vrácení poštovních poplatků za zásilky nedoručené v roce 1861 v důsledku vypuknutí války.

Poválečný vývoj[editovat | editovat zdroj]

Po válce získala společnost Nashville and Northwestern Railroad a Hickman and Obion Railroad, takže její síť dosáhla až k řece Mississippi. V roce 1873 se společnost přeměnila na Nashville, Chattanooga and St. Louis Railway (NC&StL), ačkoli její koleje do té doby nikdy do St. Louis nedosáhly. Počátkem roku 1877 zakoupila od vlády zbankrotovanou Tennessee and Pacific Railroad a získala tak spojení s Lebanonem.

Z železnice spojující dvě města v Tennessee se tak do přelomu století postupně vyvinul jeden z nejvýznamnějších dopravních systémů na jihu Spojených států. [2].

Ve vlastnictví L&N[editovat | editovat zdroj]

Louisville and Nashville Railroad, agresivní konkurent NC&StL, získala v roce 1880 kontrolní podíl akcií NC&StL , což vyvolalo velkou nevraživost mezi městy Nashville a Louisville[3]. To bylo i důvodem, že obě železnice byly provozovány samostatně, až do konečného sloučení v roce 1957. NC&StL pokračovala v rozšiřování své sítě připojováním vedlejších tratí v Kentucky a Alabamě a z Nashville se rozrostla až do Memphisu. V roce 1890 dosáhla do Atlanty pronájmem státem vlastněné Western and Atlantic Railroad.[2]

L&N, sama kontrolovaná Atlantic Coast Line Railroad, což se stalo podobně, jako v případě získání kontroly L&N nad NC&StL, byla začleněna do Seaboard System Railroad a nakonec do CSX, která dále využívá původní trať NC&StL Nashville - Chattanooga - Atlanta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nashville,_Chattanooga_and_St._Louis_Railway na anglické Wikipedii.

  1. a b c The First Railroad Across Tennessee [online]. Tennessee History for Kids [cit. 2011-10-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-15. (anglicky) 
  2. a b DEBOW, James Dunwoody Brownson. Legal history of the Entire System of Nashville, Chattanooga & St. Louis Ry. and Possessions. Nashville, Tennessee: Press of Marshall & Bruce Co, 1900. Dostupné online. (anglicky) 
  3. A Vast Railroad Scheme. The New York Times. January 19, 1880. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Anon. Official Railway Equipment Register. [s.l.]: The Railway Equipment and Publication Company, reprint National Model Railroad Association, June 1996. ISBN 0-9647050-1-X. (anglicky) 
  • Drury, George H. The Historical Guide to North American Railroads. Milwaukee, Wisconsin: Kalmbach Publishing Company, 1985. ISBN 0-89024-072-8. S. 200–201. (anglicky) 
  • Prince, Richard E., Nashville, Chattanooga and St. Louis Railway: History and Steam Locomotives. Indiana University Press, 2001. ISBN 0-253-33927-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]