Přeskočit na obsah

Terezie Brunswicková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Terezie Brunswicková z Korompy
Hraběnka Terezie Brunswicková na rytině Károly Rusze
Hraběnka Terezie Brunswicková na rytině Károly Rusze
Narození27. července 1775
Bratislava
Úmrtí23. září 1861 (ve věku 86 let) nebo 17. září 1861 (ve věku 86 let)
Vácduka
Povoláníhudební skladatelka a muzikoložka
RodičeAntonín Brunswick z Korompy
PříbuzníJosefína Brunsviková z Korompy a František Brunswik z Korompy (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terézia Brunswicková, hraběnka Teréz Brunszwik de Korompa nebo Brunswick (27. července 1775 Bratislava23. září 1861 Vácduka v Pešťské župě) byla uherská šlechtična z rodu Brunswicků a vynikající hudebnice. Ona, nebo její sestra Josefína,[1] byla pravděpodobně tzv. „Nehynoucí láskouLudwiga van Beethovena.

Život[editovat | editovat zdroj]

Terezie byla nejstarší dcerou Antonína II. a Anny Seebergové. Byla velice hudebně nadaná, v šesti letech hrála na klavír a později se projevil také její krásný altový hlas. který využívala při zámeckých vystoupeních.

Když se Terezie poprvé setkala s o pět let starším Beethovenem, udělala na něj trvalý dojem svou klavírní virtuozitou. Terezie si však nakonec zvolila životní cestu charitativní činnosti. Odcestovala s příbuznými do Švýcar, zde se seznámila s Johannem Pestalozzim, který v ní probudil smysl pro výchovu dětí a v tomto oboru zůstala věrna do své smrti. V roce 1828 založila v Budíně v domě své matky první mateřskou školu v Uhersku, která byla známá pod názvem Andělská zahrada. V roce 1830 založila další dvě mateřské školy v Bratislavě na Vydrici a na Valonské ulici. Do její smrti se v Uhrách nacházelo již 80 podobných zařízení.

Stala se průkopnicí vzdělávání pro ženy a malé děti v Uhersku. Sama založila jedenáct mateřských škol, učiliště, vyšší dívčí ústav (ve spolupráci se svou neteří hraběnkou Blankou z Teleki) a domácí hospodářskou školu a v roce 1836 založila spolek pro zřizování mateřských škol.

Terezie Brunswicková zůstala neprovdaná a zůstala po celý život jednou z nejhorlivějších obdivovatelek hudby Ludwiga van Beethovena.

Ona, nebo její sestra Josefína, provdaná Deymová ze Stříteže, byla pravděpodobně tzv. „Nesmrtelnou milenkouLudwiga van Beethovena. S Josefínou poznaly Beethovena roku 1799. Beethoven jedné ze sester v roce 1806 napsal tři dopisy, které se našly v jeho pozůstalosti. Není možné určit, komu přesně byly adresovány, neboť jméno není uvedeno.

Terezie Brunswicková z Korompy zemřela 23. září 1861 Vácduka v Pešťské župě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Terézia Brunswicková na slovenské Wikipedii.

  1. BONN, Beethoven-Haus; MINIATUR, Josephine Gräfin Deym, geb von Brunsvik (1779-1821)- Reproduktion einer anonymen. Josephine Gräfin Deym, geb. von Brunsvik (1779-1821) - Reproduktion einer anonymen Miniatur. >Beethoven-Haus Bonn [online]. [cit. 2024-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]