Přeskočit na obsah

Ted Nelson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ted Nelson
Narození17. června 1937 (87 let)
Chicago
Alma materHarvardova univerzita
Swarthmore College
Univerzita Keió
Povolánífilozof, sociolog a profesor
ZaměstnavatelOxfordská univerzita
OceněníPamáteční cena Yuriho Rubinskyho (1998)
důstojník Řádu umění a literatury
Nábož. vyznáníateismus
ChoťMarlene Mallicoat (do 2015)
J. Laurence Sarno (od 2016)[1]
RodičeRalph Nelson a Celeste Holm
Webted.hyperland.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Holm Nelson (* 17. června 1937) je americký sociolog, filozof a průkopník informačních technologií. V roce 1963 poprvé použil termín "hypertext" a uveřejnil ho v roce 1965. Je mu také přičítáno první užití slov hypermedia, virtualita[zdroj?], intervingularita a teledildonika. Hlavním bodem jeho díla bylo vyrobit počítače snadno dostupné běžným lidem. Jeho heslo je:

Uživatelské prostředí by mělo být tak jednoduché, že začátečník v nouzi mu porozumí během deseti sekund.

Ted Nelson prosazuje čtyři zásady: „Většina lidí je líných, většina autorit je škodlivých, Bůh neexistuje a všechno je špatně.“ (viz kapitola II, 3. odstavec, 3. a 4. věta v knize Prokletí Xanadu.)

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Nelson založil projekt Xanadu v roce 1960 s cílem vytvořit počítačovou síť s jednoduchým uživatelským prostředím. Toto úsilí je zachyceno v jeho knize z roku 1974 s názvem Počítačová knihovna/Stroje snů a v knize z roku 1981 Literární stroje. Většina jeho dospělého života byla věnována práci na Xanadu a jeho obhajobě.

Samotný projekt Xanadu přestal vzkvétat z různých důvodů, které jsou předmětem sporů. Novinář Gary Wolf publikoval nelichotivou historku "Prokletí Xanadu" ve vydání Wiredu z června 1995, kde se zabývá Nelsonem a jeho projektem. Nelson na své internetové stránce vyjádřil zhnusení a Wolfa označil za "Gory Jackala" a hrozil mu žalobou. Své cíle vysvětlil v dopise adresovaném Wiredu a poskytl detailní vyvrácení důkazů, které se objevily v historce.

Nelson tvrdil, že některé aspekty jeho vize byly splněny objevem World Wide Webu Timem Bernerem-Lee, ale World Wide Web, XML a všechny vložené odkazy neměl rád. Dílo Bernera-Leeho považoval za velké zjednodušení jeho vlastní původní vize:

HTML je přesně to, čeho jsme se chtěli uchránit - věčně rozbité odkazy, odkazy, které jsou pouze ven, citáty, jejichž původ nemůžete najít, žádný management verzí, žádný management práv - Ted Nelson.

Nelson spoluzaložil strojní společnost Itty bitty, or "ibm". Šlo o malý maloobchod s počítači působící v letech 1977 - 1980 v Evanstonu v Illinois. Strojní společnost Itty bitty byla jedním z mála maloobchodů, které prodávaly počítač Apple I. V roce 1978 měl významný vliv na myšlenky IBM, když předložil týmu svoji vizi potenciálu osobních počítačů a o tři roky později byl na trh uveden IBM PC.

Ted Nelson v současné době pracuje na nové informační struktuře ZigZag, která je popsána na internetových stránkách projektu Xanadu. Tyto stránky rovněž poskytují dvě verze kódu Xanadu. Nelson právě rozvíjí XanaduSpace - systém pro průzkum spojených paralelních dokumentů (jednoduchá verze tohoto software je snadno dostupná na internetu). Je hostujícím členem na Oxfordské univerzitě - sídlící v Oxfordském internetovém institutu - kde pracuje v oblasti informací, počítačů a spojení člověků a strojů.

Vzdělání a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Nelson získal bakalářské vzdělání ve filozofii na Swarthmoreské univerzitě v roce 1959, inženýrský titul v sociologii na Harvardově univerzitě v roce 1963 a doktorát z médií a dozoru na Univerzitě v Keio v roce 2002.

V roce 1998, na Sedmé WWW konferenci v Brisbane v Austrálii byla Tedu Nelsonovi udělena Cena Jurije Rubinského. Publiku řekl, že to je první cena, kterou kdy za svoji práci dostal.

V roce 2001 byl ve Francii pasován na rytíře jako "Officier des Art et Letters". V roce 2004 byl jmenován členem Wadhamské univerzity v Oxfordu a Oxfordského internetového institutu, kde dodnes vede svůj výzkum.

V roce 2007 oslavil 70. narozeniny tím, že pořádal otevřenou přednášku na univerzitě v Southamptonu.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je synem pozdějšího vítěze ceny Emmy režiséra Ralpha Nelsona a držitelky Oscara, herečky Celesty Holmové.

Manželství jeho rodičů bylo krátké a většinou byl vychováván svými prarodiči v Greenwich Village s relativně malým kontaktem se svými rodiči. Částečně je norského původu.

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

Serial Experiment Lain cituje projekt Xanadu jako předchůdce Wiredu, fikční komunikační sítě podobné internetu a rozšířeného systému reality.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]