Teatro Teresa Carreño

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Teatro Teresa Carreño
Základní informace
Stát VenezuelaVenezuela Venezuela
Místo Caracas
Zaměření hudba, balet, divadlo
Budova
Styl brutalismus
Architekti Tomás Lugo Marcano, Jesús Sandoval, Dietrich Kunckel
Doba výstavby 1973–1983[1]
Otevření 19. dubna 1983[1]
Pojmenováno po Teresa Carreño
Další informace
Souřadnice
Oficiální web www.teatroteresacarreno.gob.ve
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Teatro Teresa Carreño, česky doslovně: Divadlo Teresy Carreñové, je kulturní komplex sídlící ve venezuelské metropoli Caracasu,[1] jehož scény produkují koncerty symfonické a populární hudby, opery, balety a divadelní hry. Jedná se o druhé největší umělecké centrum Jižní Ameriky po Kulturním středisku Néstora Kirchnera v Buenos Aires.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Centrum bylo postaveno na ploše areálu 22 586 m2 a celkový povrch částí komplexu činí 80 tisíc m2.[3][2] Architektonický návrh zpracovali Tomás Lugo Marcano, Jesús Sandoval a Dietrich Kunckel.[3] K otevření došlo v dubnu 1983. Nazváno bylo na počest venezuelské klavíristky Teresy Carreñové.

Areál se nachází v umělecké části města Bellas Artes a sestává z dvou koncertních sálů, síně Josého Félixe Ribase pro intimnější projekce komorní a symfonické hudby a síně Ríose Reyny s kapacitou 2,4 tisíce diváků.[2][3][1] Domovskou scénu v něm získaly operní sbor, baletní soubor a Národní filharmonie Venezuely. Prostory také sdílí s národním divadlem a největším venezuelským knihkupectvím Monte Ávila Editores.

Na počátku 70. let dvacátého století představil venezuelský houslista a skladatel Pedro Antonio Ríos Reyna záměr na stavbu kulturního stánku sloužícího jako stálé sídlo Venezuelského symfonického orchestru. Výstavba v brutalistickém stylu[3] začala roku 1973 a proběhla ve dvou fázích. V únoru 1976 došlo k otevření sálu José Félixe Ribase a zbytek komplexu se sálem Ríose Reyny byl zpřístupněn 19. dubna 1983.[1]

Zázemí obsahuje také dvě další koncertní síně, pojmenované po klavíristce Terese Carreñové a po skladateli Reynaldu Hahnovi.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Teresa Carreño Cultural Complex na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e Wilmer Horta. EFEMÉRIDE: Hace 34 años se inauguró el Complejo Cultural Teresa Carreño [online]. vtv.gob.ve, 2017-04-19 [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. a b c Amanda Chain. Top music venues in Caracas [online]. The Culture Trip, 2017-01-13 [cit. 2017-10-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d Teresa Carreño Cultural Complex, Caracas, Venezuela [online]. Brutalism:Online, rev. 2016-04-01 [cit. 2017-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]