Přeskočit na obsah

Taková moderní rodinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Taková moderní rodinka
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní názevModern Family
Žánrysitcom
mockument
ScénářSteven Levitan
Christopher Lloyd
HrajíEd O'Neill
Sofía Vergara
Julie Bowen
Ty Burrell
Jesse Tyler Ferguson
Eric Stonestreet
Sarah Hyland
Ariel Winter
Nolan Gould
Rico Rodriguez
Aubrey Anderson-Emmons
Jeremy Maguire
Skladatel znělkyGabriel Mann
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad11
Počet dílů250 (seznam dílů)
Obvyklá délkacca 22 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Steven Levitan
Christopher Lloyd
Jeffrey Morton
Paul Corrigan
Dan O'Shannon
Brad Walsh
Danny Zuker
Bill Wrubel
Jeffrey Richman
Abraham Higginbotham
Stephen Lloyd
Elaine Ko
Vali Chandrasekaran
ProducentJeffrey Morton
Chris Smirnoff
Elaine Ko
Sally Young
Becky Mann
Audra Sielaff
LokaceLos Angeles, Kalifornie
HudbaGabriel Mann
Daniel Licht
Produkční
společnost
Lloyd-Levitan Productions (2009–2012)
Picador Productions (2012–2020)
Steven Levitan Productions (2012–2020)
20th Century Fox Television
Distributor20th Television
Netflix
Hulu
Disney+
Premiérové vysílání
StaniceABC
Vysíláno23. září 2009 8. dubna 2020
Oficiální webové stránky
Taková moderní rodinka na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taková moderní rodinka (v anglickém originále Modern Family) je americký komediální televizní seriál vytvořený v dílně scenáristů Christophera Lloyda a Stevena Levitana. Byl produkován společností 20th Century Fox Television a od roku 2009 vysílán na stanici ABC. V Česku jej vysílaly stanice HBO Comedy a Prima Comedy Central.

Seriál sleduje osudy rodin Jaye Pritchetta (Ed O'Neill), jeho dcery Claire Dunphyové (Julie Bowenová) a jeho syna Mitchella Pritchetta (Jesse Tyler Ferguson), kteří žijí v Los Angeles. Claire je žena v domácnosti, vdaná za Phila Dunphyho (Ty Burrell) se kterým má tři děti. Jay je ženatý s mnohem mladší Kolumbijkou Glorií (Sofía Vergara), které pomáhá s výchovou jejího syna Mannyho. Mitchell žije se svým přítelem Cameronem Tuckerem (Eric Stonestreet) se kterým adoptovali vietnamské děvčátko Lily.

Seriál byl ze začátku kritiky hodnocen velmi kladně, ale postupně začal získávat smíšené reakce. Seriál získal cenu Emmy v kategorii nejlepší komediální seriál, dvě ceny v kategorii nejlepší televizní herec ve vedlejší roli v komediálním seriálu získal Eric Stonestreet a dvě ve stejné kategorii Ty Burrell. Julie Bowen získala dvě ceny v kategorii nejlepší televizní herečka ve vedlejší roli v komediálním seriálu. K roku 2018 získal 75 nominací na cenu Emmy, z toho 22 proměnil. Seriál také získal Zlatý glóbus v kategorii nejlepší seriál – muzikál nebo komedie. V době vysílání to byl nejdéle běžící seriál stanice ABC.

Produkce jedenácté a finální řady byla potvrzena v únoru 2019[1] a měla premiéru dne 25. září 2019.[2]

Hlavní role

[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší role

[editovat | editovat zdroj]

Když si tvůrci Christopher Lloyd a Steven Levitan vyprávěli příběhy o svých rodinách, uvědomili si, že by jejich příběhy mohly sloužit jako základ pro televizní seriál. Začali pracovat s nápadem, že by život rodiny byl sledován ve stylu mockumentu. Později se rozhodli, že seriál bude sledovat tři rodiny a jejich příbuzné. Původně se projekt jmenovat My American Family (Moje americká rodina) a vedoucí týmu kameramanů dokumentu měl být fiktivní nizozemský filmař Geert Floortje, který žil s Jayovou rodinou v dospívání, když byl ve Spojených státech na výměnném pobytu a zamiloval se do Claire (zatímco Mitchell se zamiloval do něj). Producenti později přišli na to, že role Geerta je pro příběh zbytečná a nápad zamítli.

Tvůrci seriál nabídli stanicím CBS, NBC a ABC (stanici Fox seriál nenabídli z důvodu dřívějšího problému s jejich seriálem Back to You, který také vytvořili a produkovali pro stanici). Stanice CBS seriál odmítla. Stanice NBC seriál odmítla, protože by již vysílala třetí komedii typu mockumentu (vysílali seriál Kancl a Park and Recreation).

Pilotní díl byl testován skupinou, která díl zhodnotila pozitivně a tak stanice objednala třináct dílů do své sezóny 2009–2010, pár dní před oficiálním oznámením svého programu. Seriál objednal celou řadu v říjnu roku 2009.

Natáčení

[editovat | editovat zdroj]

Seriál se natáčel v Los Angeles. Scény z exteriéru pochází ze západní části Los Angeles. Dunphyův dům se nachází v sousedství Cheviot Hills. Od roku 2014 se exteriéry školy Luka a Mannyho natáčeli na střední škole Palisades Charter High School.

Ocenění a nominace

[editovat | editovat zdroj]
Související informace naleznete také v článku Seznam ocenění a nominací seriálu Taková moderní rodinka.

Seriál získal tři Ceny Asociace televizních kritiků, dvě ceny Directors Guild of America Awards, jeden Zlatý glóbus, šest cen Writers Guild of America Awards, pět Cen Sdružení filmových a televizních herců a 22 cen Emmy.

  1. AUSIELLO, Michael. Modern Family Renewed for 11th and (Yes) Final Season at ABC [online]. TVLine, 2019-02-05 [cit. 2019-02-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PEDERSEN, Erik. ABC Fall Premiere Dates: 'The Conners', 'Black-ish' & Spinoff, Cobie Smulders' 'Stumptown', Final 'Modern Family' Season & More [online]. Deadline Hollywood, 2019-07-02 [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]