TRIZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

TRIZ je zkratka původem ruské metodiky "Těorija rešenia izobretatělskich zadač", založené Genrichem Saulovičem Altšullerem a rozvinuté jeho žáky.

Slovní spojení "Tvorba a Řešení Inovačních Zadání" je českým překladem této metodiky.

Úvodní informace[editovat | editovat zdroj]

Metodika TRIZ - Tvorba a Řešení Inovačních (až invenčních) Zadání je určena pro techniky, inženýry, učitele odborných předmětů (a nejen pro ně), kteří hledají tvůrčí řešení zejména technických problémů. Respektuje systémový přístup k problému, umožňuje inspirativním, atraktivním a osvojitelným způsobem nalézat koncepty (ideje, nápady) jak zdokonalit -inovovat techniku. Metodika TRIZ má počítačovou podporu v podobě znalostního (expertního) systému Goldfire Innovator (dříve od IMCorp, nyní od IHS), ale i sama o sobě je metodika TRIZ významnou podporou řešitele. Goldfire Inovator je software podpora analytické i řešitelské části metodiky TRIZ, ale i dalších osvědčených metod používaných v inovačním procesu. Navíc poskytuje sémantický způsob zpracování elektronicky dostupných dokumentů včetně patentů a tím činí vyhledávání relevantních informací až znalostí velmi efektivní. Více na http://www.triz.cz. Doc. ing. Bohuslav Bušov, CSc. - dlouholetý lektor, konzultant a garant metodiky TRIZ v ČR a na Slovensku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Metodika TRIZ vznikala přibližně od roku 1946 studiem ohromného množství patentům a následným zobecněním úspěšných řešitelských postupů, které objektivně vedly řešitele (vynálezce) k úspěšnému a patentovanému technickému řešení.

Metodika TRIZ v posledním desetiletí zaujímá mezi jinými metodami podpory technické tvůrčí práce (brainstorming, synektika,…) zcela dominantní postavení, protože respektuje jak potřebný systémový přístup ve fázi analýzy (rozboru) řešeného problému, aby byly nejprve zformulovány správná inovační zadání (Co řešit a Proč řešit, aby bylo dosaženo vytyčeného cíle) i správně formulovaná inovační zadání (stručně, jasně), potom podněcuje potřebnou kreativitu (invenci, tvořivost) řešitele ve fázi syntézy (hledání řešení, nápadu, konceptu řešení), a to doporučeními získanými zobecněním poznatků ze studia patentů. Současný software Goldfire Innovator je znalostní podporou řešitele a precizním vyhledávačem relevantních informací až znalostí v elektronicky dostupném prostředí Internetu (patenty, významné informační portály, deep web, atd. )

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Metodiku TRIZ používají firmy jako ELMARCO, NASA, Siemens, BOSCH, General Motors, Procter and Gamble, Alcan, Schneider Electric a mnohé další. Také VUT v Brně, VŠB Ostrava, TU Liberec, ČVUT Praha.

Zaváděním metodiky TRIZ do školství a inovujících firem se zabývá TRIZing, zapsaný spolek a firma INDUS International (www.triz.cz).[zdroj?!]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Bušov B., Jirman P., Dostál V.: Tvorba a řešení inovačních zadání, IndusTRIZ, Brno, 1996
 • Altšuller G.S.: Co na to vynálezce, IndusTRIZ, Brno, 1998 (z ruštiny přeložil doc. Bušov)
 • Devojno I.: Zdokonalování technických systémů metodami TRIZ, IndusTRIZ, Brno, 1999 (z ruštiny přeložil doc. Bušov)
 • Bušov B.: Studijní texty k volitelnému magisterskému kurzu MPRI - Projektové řízení inovací a dokorandskému kurzu DRIZ - Řešení inovačních zadání, na FEKT VUT v Brně.
 • Bielski J.: TRIZ pro tebe (TRIZ4you), IndusTRIZ, Brno, 2013 (z angličtiny přeložil doc. Bušov)
 • A. Gin: Pohádky záhadky - od kocoura Potřeskina, IndusTRIZ, Brno, 2013 (z ruštiny přeložil doc. Bušov)
 • Suškov V: Příčiny a následky problémových situací aneb Jak zviditelnit rozpory k řešení technikou Root Cause Analysis+ (RCA+) v rámci metodiky Tvorby a řešení inovačních zadání (TRIZ). TRIZing, Brno, 2014 (z angličtiny přeložil doc. Bušov).
 • Gin, A. Pohádky záhadky od kocoura Potřeskina: Určeno k rozvoji tvůrčího myšlení dětí od 7 do 10 let. Brno, 2010 (z ruštiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, vydáno.
 • Gin, A., Andřejevská, I.: 150 tvůrčích zadání z přírody, která nás obklopuje. Brno, 2015 (z ruštiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, připraveno k vydání.
 • Bušov B.: Power Pointové sekvence (cca 150 slajdů) pro vzdělávací kurz ve firmách ČR a Slovenska.
 • G. S. Altšuller, I. Vertkin: Źivotní strategie tvůrčí osobnosti (analogie šachu, zápas tvůrčí osobnosti s nepřejícími vnějšími okolnostmi). Přeloženo, dosud nevydáno.
 • N. Špakovský: Manuál k Solving Mill. Software provázející řešitele technického problému Algoritmem řešení invenčních zadání-ARIZ. Přeloženo, 2018, dosud nevydáno.
 • N. Špakovský: OTSM-TRIZ-praxe cíleného vynalézání, Minsk-Suvon 2016. Přeloženo, připraveno k vydání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]