Přeskočit na obsah

TRIZ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

TRIZ je zkratka názvu původem ruské metodiky "Těorija rešenia izobretatělskich zadač", založené Genrichem Saulovičem Altšullerem a rozvinuté jeho žáky.

Slovní spojení "Tvorba a řešení inovačních zadání" je českým překladem této metodiky.[zdroj?]

Úvodní informace

[editovat | editovat zdroj]

Metodika TRIZ je určena pro techniky, inženýry, učitele odborných předmětů a další, kteří hledají tvůrčí řešení zejména technických problémů. Respektuje systémový přístup k problému, umožňuje inspirativním, atraktivním a osvojitelným způsobem nalézat koncepty (ideje, nápady) jak zdokonalit a inovovat techniku. Metodika TRIZ je významnou podporou řešitele. Goldfire je software podpora metodiky TRIZ.[ujasnit] Poskytuje sémantický způsob zpracování elektronicky dostupných dokumentů včetně patentů a tím činí vyhledávání relevantních informací až znalostí velmi efektivní.

Metodika TRIZ vznikala přibližně od roku 1946 studiem ohromného množství patentů a následným zobecněním úspěšných řešitelských postupů, které objektivně vedly řešitele (vynálezce) k úspěšnému a patentovanému technickému řešení.

Metodika TRIZ v posledním desetiletí[kdy?] zaujímá mezi jinými metodami podpory technické tvůrčí práce (brainstorming, synektika,…) zcela dominantní postavení, protože respektuje jak potřebný systémový přístup ve fázi analýzy (rozboru) řešeného problému, aby byly nejprve zformulována správná inovační zadání (Co řešit a Proč řešit, aby bylo dosaženo vytyčeného cíle) i správně formulovaná inovační zadání (stručně, jasně), potom podněcuje potřebnou kreativitu (invenci, tvořivost) řešitele ve fázi syntézy (hledání řešení, nápadu, konceptu řešení), a to doporučeními získanými zobecněním poznatků ze studia patentů. Současný software Goldfire Innovator je znalostní podporou řešitele a precizním vyhledávačem relevantních informací až znalostí v elektronicky dostupném prostředí Internetu (patenty, významné informační portály, deep web, atd. )

Uživatelé

[editovat | editovat zdroj]

Metodiku TRIZ používají firmy jako ELMARCO, NASA, Siemens, BOSCH, General Motors, Procter and Gamble, Alcan, Schneider Electric a mnohé další.[zdroj?] Také VUT v Brně, VŠB Ostrava, TU Liberec, ČVUT Praha.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • Bušov B., Jirman P., Dostál V.: Tvorba a řešení inovačních zadání, IndusTRIZ, Brno, 1996. Pro inženýry.
 • Altšuller G.S.: Co na to vynálezce, IndusTRIZ, Brno, 1998 (z ruštiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, vydáno vlastním nákladem.
 • Devojno I.: Zdokonalování technických systémů metodami TRIZ, IndusTRIZ, Brno, 1999 (z ruštiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, vydáno vlastním nákladem. Pro studenty VŠ a inženýry.
 • Bušov B.: Studijní texty k volitelnému magisterskému kurzu MPC-PRI - Projektové řízení inovací a dokorandskému kurzu DPC-RIZ - Řešení inovačních zadání, na FEKT VUT v Brně.
 • Bielski J.: TRIZ pro tebe (TRIZ4you), IndusTRIZ, Brno, 2013 (z angličtiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, vydáno vlastním nákladem. Pro seznámené s metodikou TRIZ.
 • Suškov V: Příčiny a následky problémových situací aneb Jak zviditelnit rozpory k řešení, a to technikou Root Cause Analysis+ (RCA+) v rámci metodiky Tvorby a řešení inovačních zadání (TRIZ). TRIZing, Brno, 2014 (z angličtiny přeložil doc. Bušov). Pro inženýry.
 • Gin, A. Pohádky záhadky od kocoura Potřeskina: Určeno k rozvoji tvůrčího myšlení dětí od 7 do 10 let. Brno, 2010 (z ruštiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, vydáno vlastním nákladem.
 • Gin, A., Andřejevská, I.: 150 tvůrčích zadání z přírody, která nás obklopuje. Brno, 2015 (z ruštiny přeložil doc. Bušov). Přeloženo, vydáno vlastním nákladem. Pro rodiče a děti.
 • Bušov B.: Power Pointové sekvence (cca 150 slajdů) pro vzdělávací kurz ve firmách ČR a Slovenska. Výukové materiály.
 • G. S. Altšuller, I. Vertkin: Źivotní strategie tvůrčí osobnosti (analogie šachu, zápas tvůrčí osobnosti s nepřejícími vnějšími okolnostmi). Z ruštiny přeložil doc. Bušov. Dosud nevydáno.
 • N. Špakovský: Manuál k Solving Mill. Software provázející řešitele technického problému Algoritmem řešení invenčních zadání-ARIZ. Přeloženo, 2018, dosud nevydáno.
 • N. Špakovský: OTSM-TRIZ-praxe cíleného vynalézání, Minsk-Suvon 2016. Z ruštiny přeložil doc. Bušov. Vydáno vlastním nákladem. Určeno pro pokročilé studium metodiky TRIZ.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]