Tête-bêche
Ve filatelii je tête-bêche (ve významu hlava k hlavě, v češtině se někdy mluví o protisměrném uspořádání či protichůdných dvojicích[1]) spojený pár známek, z nichž jeden je oproti druhému vzhůru nohama[2]. Toto uspořádání může být záměrné i náhodné. Pár tête-bêche může být vertikální nebo horizontální. V případě dvojice trojúhelníkových známek je toto uspořádání nutné. Při tisku známek na sešitky se známky tisknou zpravidla v násobcích z větší tiskové desky. To může vést ke vzniku párů tête-bêche.
Obvykle se tyto dvojice nedostanou do poštovního systému, protože listy jsou před vazbou do sešitků rozřezány na jednotlivé stránky.
-
Opačně orientované trojúhelníkové známky
-
Uspořádání Tête-bêche vyžadovalo, aby byly přetisky orientovány stejně.
Československé známky
[editovat | editovat zdroj]Toto uspořádání se dle katalogů vyskytuje hlavně u prvorepublikových známek Hradčany, alegorie Osvobozené republiky a holubice[1].
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tête-bêche na anglické Wikipedii.
- ↑ a b Katalog : Československo 1918-1992, Slovenská republika 1993-1996, Česká republika 1993-1996. Příprava vydání Martin Trojan. Praha: Print 2000, 1996. (V knize uvedené ISBN 80-901044-0-5 je chybné.)
- ↑ ROOM, Adrian. Cassell's foreign words and phrases. London: Cassell, 2000. Dostupné online. ISBN 0304350087. (anglicky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tête-bêche na Wikimedia Commons