Přeskočit na obsah

systemd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
systemd
Logo
VývojářLennart Poettering, Kay Sievers a další
První vydání30. března 2010
Aktuální verze257.1 (19. prosince 2024)
Operační systémLinux
Vyvíjeno vC
Typ softwaruInit démon
Licencepůvodně GPL, nyní LGPL v2.1+
Websystemd.io
Některá data mohou pocházet z datové položky.

systemd je démon pro správu systému navržený a vyvinutý exkluzivně pro Linux a jeho API. Na systémech, které systemd využívají, je to první proces, který je spuštěn v user space během zavádění (bootování) operačního systému. Systemd je tudíž kořenový proces všech ostatních procesů v user space. Název systemd vychází z unixové konvence pro odlišení démonů od ostatních procesů přidáním písmena d jako posledního písmena v jejich názvu.[1]

Jako systemd se také nazývá kolekce programů, která zahrnuje systemd démon, logind, udevd a několik dalších nízkoúrovňových komponent operačního systému.

systemd byl vyvinut pro Linux, aby nahradil původní init systém pocházející z UNIX System V a BSD. Démon systemd spravuje ostatní démony. Všechny démony, včetně systemd, běží jako procesy na pozadí. Během zavádění systému je systemd spuštěn jako první démon a během vypínání systému ukončen jako poslední.

Lennart Poettering a Kay Sievers, původní vývojáři systemd,[2] chtěli v mnohém překonat schopnosti init démonu. Chtěli zlepšit framework pro řešení závislostí, aby bylo možno během bootování vykonat více úloh současně a redukovat režii shellu.

systemd je publikován jako svobodný software pod licencí GNU Lesser General Public License verze 2.1 či novější.[3]

systemd vyvolává vášnivé diskuse. Nejčastěji bývá kritizováno[zdroj?]:

  • systemd je čistě pro Linux.
  • systemd se nestará pouze o Init, ale pohlcuje další různé služby. Například login, systém pro synchronizaci času, DNS, logování a další. Tím se odklání od filozofie Unixu „dělat jen jednu věc a tu pořádně“.
  • Nestabilní API měnící se s každou verzí na jedné straně, a aktivní nasazování do hlavních distribucí na straně druhé.
  • Je kritizováno, že mnoho reimplementací původně samostatných částí OS (jako je logování, DNS atd.) je implementováno neúplně, nebo vysloveně nekvalitně.
  • Je dosti diskutovaná kvalita implementace a přístup Lennarta Poetteringa k chybám a k bugreportům.
  • systemd nemá dobrou pověst v nestandardních situacích. Takříkajíc, jeho chování, když se něco pokazí.
  • Rozšiřuje se množství software, které je přímo závislé na systemd (a nikoliv pouze nějakém rozhraní, jehož je systemd implementací), což je trnem v oku lidí, kteří by rádi alternativu.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Systemd na anglické Wikipedii.

  1. POETTERING, Lennart; SIEVERS, Kay; LEEMHUIS, Thorsten. Control Centre: The systemd Linux init system. The H – Open [online]. Heise Media UK Ltd., 8. 5. 2012 [cit. 2.6.2018]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. README - systemd [online]. Root/README. freedesktop.org [cit. 2018-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. POETTERING, Lennart. Pid Eins Full Atom Feed [online]. Projects. Lennart Poettering, 2012-04-12. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]