Swift Current Broncos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Swift Current Broncos je kanadský juniorský hokejový klub z města Swift Current v provincii Saskatchewan. Tým je účastníkem Western Hockey League (Východní divize), jedné ze tří nejvyšších kanadskoamerických soutěží pro hráče do 20 let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klub byl založen roku 1967 a patří tak k nejstarším účastníkům WHL. V letech 1974-1986 hrál v Lethbridge, jinak nezměnil název ani působiště, což je v severoamerickém systému franšíz neobvyklé. Černým dnem v historii Swift Current Broncos byl 30. prosinec 1986, kdy při havárii autobusu zahynuli čtyři hráči klubu. K uctění jejich památky se trofej pro nejlepší hráče roku ve WHL jmenuje Cena čtyř Broncos. Největšími úspěchy mužstva jsou vítězství v playoff WHL v letech 1989 (kdy vyhrál i celý Memorial Cup) a 1993.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Název klubu pochází ze slova bronco, označujícího v kovbojském slangu koně používaného při rodeu, který prudce vyhazuje a může se něm udržet jen mimořádně obratný jezdec. Klubové barvy jsou modrá a stříbrná, tým hraje v hale Credit Union iPlex pro 3239 diváků, která mj. hostila Mistrovství světa v curlingu 2010. Nejznámějšími odchovanci Broncos jsou Bryan Trottier, Ken Baumgartner a Joe Sakic, z českých hokejistů klubem prošli např. brankář Milan Hnilička, útočník Ladislav Kohn a obránce Michal Rozsíval. Poslední jmenovaný v dresu tohoto týmu získal v  sezózně 1997–1998 cenu pro nejlepšího obránce WHL.[1] Trenérem je od roku 2009 Mark Lamb, který hrál v devadesátých letech NHL za Edmonton Oilers.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Týden dal. Gól. 21. květen 1998, roč. 31, čís. 21, s. 30. ISSN 0323-0686. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]