Svišťový štít

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svišťový štít
Vlevo Divá veža, vpravo trojvrcholový Svišťový štít.
Vlevo Divá veža, vpravo trojvrcholový Svišťový štít.

Vrchol 2383 m n. m.
Poloha
Státy Slovensko
Pohoří Vysoké Tatry
Souřadnice
Svišťový štít
Svišťový štít
Prvovýstup August Otto, Johann Hunsdorfer
Nejsnazší trasa chodecká, ale na vrchol nevede turistická trasa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svišťový štít je rozložitý vrchol v hlavním hřebeni Vysokých Tater. Leží mezi Severním Divým sedlem (v masívu Divé veže) a Svišťovým sedlem (Hranatou vežou). Jde o uzlový bod, ze kterého vybíhají boční hřebeny. Obklopují ho z východní strany Veľká Studená dolina, ze severu Rovienková kotlina a z jihozápadu Svišťová dolina.

Topografie[editovat | editovat zdroj]

Štít má tři vrcholy z nichž jihozápadní je hlavní. Leží v blízkosti Severního Divého sedla od něhož vede boční hřeben na Svišťový roh a Svišťové veže. Ve středu oblouku na hlavním hřebeni leží Prostredný vrchol. Z něj na jihovýchod pokračuje Svišťový chrbát, ve které leží Východný vrchol a tři Svišťové kopy.

Jméno a první výstupy[editovat | editovat zdroj]

Vrchol byl do roku 1897 nepojmenovaný. První návštěvníci na vrcholu byli August Otto a horský vůdce Johann Hunsdorfer starší 20. července 1897. Nazvali jej Mittel-Gebirge (prostřední pohoří), protože z něj vystupují čtyři hřebeny. V německé literatuře se nazývá Mittelgebirge a v maďarské Kőzephegység. Slovenský název vystihuje jeho umístění nad Svišťovou dolinou. Stejně znějící název má štít i v polštině, Świstowy Szczyt. V zimě byl první na jeho vrcholu Gyula Komarnicki 16. února 1913.

Pěší turistika[editovat | editovat zdroj]

I když není na turistické stezce (která vede na sedlo Prielom), je jedním z nejsnáze dostupných vrcholů ve Vysokých Tatrách. Proto je často navštěvován jak vysokohorskými turisty v létě, tak v zimě skialpinisty. Výstup probíhá od Zbojnické chaty. Lezení je možné zejména na severní stěně nad Rovienkovou kotlinou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svišťový štít na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]