Svatý Medard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Medard
Socha svatého Medarda
Socha svatého Medarda
Datum narozeníasi v roce 457
Místo narozeníSalency
Datum úmrtíasi v roce 540
Místo úmrtív Noyonu
Svátek8. června
Úřadybiskup
Uctíván církvemiřímskokatolická církev
Patronemsedláků, vinařů, sládků a vězňů; vzýván proti dešti a za dobrou úrodu; jako pomocník při bolestech zubů, proti horečce a choromyslnosti

Svatý Medard (asi 457 – asi 545) byl francký biskup ve Vermandois.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 457 n. l. v Salency. Byl synem bohatého šlechtice Nektarda a Protagie. Od dětství projevoval útrpnost a milosrdnou lásku. Svoje šaty dal slepému žebrákovi, jídlo zapíral, aby ho mohl dát chudým. Medard studoval ve Vermandois a v Tournaye, které bylo královským sídlem. Bývá uváděno, že konečného vzdělání dosáhl na Saint-Quentin a údajně roku 505 přijal kněžské svěcení. Medard jako kněz působil v rodišti. Po smrti biskupa vermandoiského v roce 530 byl ve věku asi 70 let ve Vermandois jmenován jeho nástupcem. V následujícím roce, snad z bezpečnostních důvodů, přemístil své sídlo do opevněného města Nyonu. V roce 540 v Noyonu zemřel.

Patronát[editovat | editovat zdroj]

V křesťanském náboženství je považován za ochránce úrody a patrona sedláků, pastýřů, meteorologů, sládků a vinařů a proti bolesti zubů. Lidé se k němu modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu polí a vinic, také proti horečce a choromyslnosti.

Pranostika[editovat | editovat zdroj]

Medardova kápě, 40 dní kape.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]