Sur la trace de la Chouette d'Or

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sur la trace de la Chouette d´Or (česky „Na stopě zlaté sovy“) je hra ve formě honby za pokladem. Byla zahájena ve Francii v roce 1993 vydáním stejnojmenné knihy, pokračuje dodnes a je dobou trvání jednou z nejdelších her tohoto typu ve světě.

Hra byla vytvořena ve spolupráci dvou autorů - Maxe Valentina (což je pseudonym) a malíře a sochaře Michela Beckera. Max Valentin vytvořil jedenáct textových enigem (což jsou tajenky) a Michel Becker k nim vytvořil podle instrukcí Maxe Valentina ilustrace. Kniha "Sur la trace de la Chouette d´Or" vyšla poprvé v polovině roku 1993 (ISBN 978-2-87896-067-9), poté byla vydána pod stejným názvem ještě dvakrát – v roce 1995 (ISBN 2-86665-170-7) a v roce 1997 (ISBN 2-84098-304-4).

Hlavní cenou je soška sovy s roztaženými křídly (rozpětí křídel cca 50 cm), vytvořená Michelem Beckerem ze stříbra a zlata, posázená drahými kameny, v celkové hodnotě cca 150.000 Euro. Originál sovy pro výherce je uložen v bankovním trezoru a bude vydán nálezci, který se prokáže bronzovou kopií sošky.

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Hry se může zúčastnit kdokoli. Podmínkou výhry je, aby nálezce, který po rozluštění jedenácti enigem v knize získá zónu na mapě o velikosti středně velkého města a po vyluštění skryté dvanácté enigmy (tzv. Supersolution) získá přesné místo (Pile poil), na kterém vykope bronzovou kopii sošky ve stejné velikosti jako je originál. Kopie byla zakopána v noci ze 23. na 24. dubna 1993 kdesi na veřejně celoročně přístupném místě ve Francii. Po vykopání je nutné neprodleně kopii sošky spolu s heslem předložit soudnímu vykonavateli (notáři) na uvedené adrese v Paříži, jinak výhra propadne na dobročinné účely.

Současný stav hry[editovat | editovat zdroj]

V současné době hledá sovu ještě několik tisíc hledačů (chouetters) ve Francii a několik (spíše desítek) hledačů v ostatních zemích světa. Hledači již pokročili v luštění některých enigem a jejich výsledky jsou dostupné i na jejich individuálních webových stránkách. Pro všechny hledače pak funguje na internetu "Fórum", na kterém mohou konzultovat svoje nápady a získat prakticky veškeré dostupné informace i doplňující informace od Maxe Valentina včetně jeho odpovědí na otázky hledačů z období let 1994 až 2001.
Zpráva ze 30. 4. 2009: Tvůrce hry Régis Hauser alias Max Valentin zemřel v noci ze 23. na 24. dubna 2009. Hra i nadále pokračuje.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Nejsou známy reference v českém jazyce. Proto jsou uvedeny reference pouze na francouzské zdroje.

1. www.lachouette.net - Tajenky hry ke stažení
2. "Zlatá sova" osvobozena soudem - článek v časopisu Figaro
3. Tvůrce "Zlaté sovy" je mrtev - článek na LePoint.fr