Suej-jang (Che-nan)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Suej-jang
睢阳
Poloha
Souřadnice
StátČínaČína Čína
provincieChe-nan
městská prefekturaŠang-čchiou
Suej-jang
Suej-jang
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha913 km²
Počet obyvatel748 356 (2010)
Hustota zalidnění819,7 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.suiyang.shangqiu.gov.cn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suej-jang (čínsky pchin-jinem Suī​yáng, znaky zjednodušené 睢阳, tradiční 睢陽) je městský obvod v městské prefektuře Šang-čchiou, provincie Che-nan, Čínské lidové republiky. Leží na východě Che-nanu, roku 2010 měl 748 tisíc obyvatel s trvalým pobytem, celkem v něm pobývalo 882 tisíc lidí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Okres Suej-jang vznikl v říši Čchin. V období Západní Chan císař Wen-ti jmenoval svého syna Liou Wua knížetem z Liang (梁王) se sídlem v Suej-jangu. Za následujícího panovníka, během povstání sedmi knížat, zůstal liangský kníže věrný císaři a získal za to značná privilegia. V období tří říší region náležel k říši Wej a úděl Liang, jehož byl okres Suej-jang součástí, byl reorganizován v komandérii Liang (梁郡).

Ve státě Sung roku 462 byl okres Suej-jang přejmenován v Jung-čchun (寿春). V říši Suej byla roku 586 komandérie Liang reorganizována v kraj Sung (宋州) a roku 598 nové jméno dostal i okres Suej-jang, nazývaný pak Sung-čcheng (宋城).

V říši Sung roku 1006 místo kraje Sung zaujala prefektura Jing-tchien, od roku 1014 formálně jedno z hlavních měst říše. Koncem první čtvrtiny 12. století region Džürčeni začlenili do svého státu Ťin, roku 1200 se okres Sung-čcheng vrátil k názvu Suej-jang.

Roku 1545, již v mingské říši, byl okres Suej-jang přejmenován na okres Šang-čchiou (商丘).

V Čínské lidové republice byla v letech 1950–1960 a 1961–1997 z okresu Šang-čchiou vydělena urbanizovaná část jako samostatné město, roku 1997 bylo město i okres Šang-čchiou reorganizováno v okres Suej-jang podřízený současně vzniklé městské prefektuře Šang-čchiou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Суйян (Хэнань) na ruské Wikipedii.