Stroj času (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stroj času
The Time Machine (H. G. Wells, William Heinemann, 1895) title page.jpg
Autor Herbert George Wells
Původní název The Time Machine
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánr Chuanyue, scientific romance, milostný román, dystopický román, fantasy román, sci-fi román a post-apokalyptický román
Ocenění NPR Top 100 Science Fiction and Fantasy Books (2011)
Vydavatel Heinemann
Datum vydání 1895
Předchozí a následující díl
Select Conversations with an Uncle The Wonderful Visit
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stroj času (The Time Machine) je vědecko-fantastický román anglického spisovatele Herberta George Wellse z roku 1895.

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Poutník v čase se pomocí svého neobyčejného vynálezu dostane až do osmistého třetího tisíciletí, kdy se lidský rod ve svém vývoji změnil k nepoznání. V té době existují dvě velmi odlišné lidské větve: něžní, bezbranní a naivní eloiové a krutí, ale pracovití morlokové.

Poutník v čase, vědec zabývající se hledáním čtvrté dimenze v prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb – krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na nohách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morlokové a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušeném optimistickém duchu, Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]